4 Akademisyene Beraat Kararı

"Barış için akademisyenler" bildirisini imzalayan ve bu nedenle "terör örgütü propagandasıyla" suçlanan 4 tutuklu akademisyene ilk duruşmada tahliye kararı çıktı. Savcı duruşmada, önce sanıkların tutukluluk halinin devam etmesini istedi, ancak sonra tahliye talebinde bulundu. Bunun nedeniyse, sanıkların, Türk Ceza Kanunun 301. maddesinden yargılanması için bakanlıktan izin alınmasının zaman alacak olması.

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 14.00 sıralarında sanık başlayan duruşmada, tutuklu 4 akademisyeni 100’ü aşkın avukat temsil etti. Duruşmada savunma yapan akademisyenler Muzaffer Kaya, ,Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Meral Camcı, tahliye ve beraat talebinde bulundular.
 
Sanıkların ifadelerinin ardından görüşü sorulan duruşma savcısı, akademisyenlerin tahliyesini ve dosya hakkında durma kararı verilerek Adalet Bakanlığı’na gönderilmesini istedi. Savcı mütalaa verdikten sonra söz alan sanık avukatları müvekkillerinin eylemlerinin suç olmadığını savunarak, tahliye ve beraatlarını istedi.
 
İLK DURUŞMADA TAHLİYE
 
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, savunmalarının alınmış oluşu, dosya kapsamı, mevcut delillerin toplanmış olması, tutuklulukta geçen sürelerini dikkate alarak sanıkların tahliyelerine hükmetti. Mahkeme, sanıklar hakkında herhangi bir adli kontrol tedbiri uygulamadı.
Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2016, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER