banner9

30 Yıl Sonra Kesecek Hayvan Bulamayacağız

İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Uygulanan tarım politikaları ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin bitme noktasına geldiğini meraların amacına uygun kullanılmaması neticesinde insanların kesecek küçükbaş hayvan bulmakta zorlanacaklarını ifade etti.

30 Yıl Sonra Kesecek Hayvan Bulamayacağız
GÖKDENİZ ENGİN / BEN HABER
 
İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, tarım politikaları böyle devam ederse 30-40 yıl sonra kesecek hayvan bulamayabileceğimizi vurguladı. Hükümetin tarım politikalarının bunda önemli etki yarattığını belirten Çiftçi, en önemli nedenlerden bir tanesinin meraların amacına uygun kullanılmaması olduğunu ifade etti. 
2008 yılında yaşanan süt krizi nedeniyle dişi hayvanlarında kesime gittiğini belirten Başkan Çiftçi, “Dişi hayvanların kesilmesi ile birlikte dişi hayvanlardan doğacak olan kuzuların doğumu da engellendi bu da et krizini ilerleyen yıllarda kötü noktalara taşıyacak” diye konuştu. 
 
"Türk çiftçisine değil Avrupa çiftçisine destek verdik"
 
Çiftçi, "1980 yılından sonra uygulanan politikalarla birlikte hayvan sayısında ciddi düşüşler yaşandı. Son 12 yılda uygulanan tarım politikaları hayvancılığı bitme noktasına getirdi. 2008 yılındaki kuraklıktan sonra hayvancılıkta da belli sıkıntılar yaşandı. Dışarıdan ot ithal ettik, canlı hayvan ithal ettik, et ithal ettik, hatta kurbanlık ithal ettik. Ama sonuç olarak Türk çiftçisine yapacağımız desteği yurtdışındaki çiftçiye yaptık'' dedi. 
 
 
"Küçükbaş hayvancılığı bıraktık"
 
Temel sıkıntının üreticinin kazanmaması olduğunu belirten Çiftçi, "Üretici bir kere çok yüksek maliyetlerle üretim yapıyor ve hayvancılığımızın da bizim koşullarımıza uygun olan küçükbaş hayvancılık yerine büyük başa dayalı bir hayvancılığa dönüşmüş olması da hayvancılıkta yaşadığımız sıkıntıların başında geliyor'' diye konuştu.
 
"Meralar amacına uygun kullanılmıyor"
 
Sığır hayvancılığına önem verilmesinin hayvancılıkta büyük sıkıntılar yaşattığını vurgulayan Çiftçi, üretimdeki maliyetlerin yüksek olmasının temel nedeninin mera hayvancılığından vazgeçilmiş olması olduğunu söyledi. Çiftçi, "Meralar tarım dışı amaçlarla kullanılıyor, meralar vasfı dışında kullanılıyor, bununla ilgili bir kanun olmasına rağmen yine de korunamamıştır'' dedi. 
 
Meraların; konut alanına, madencilik sektörüne, enerji sektörüne açıldığını belirterek gerçek amacına uygun kullanılmadığını vurgulayan Çiftçi, meraların amacına uygun kullanılmamasının küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini etkilediğini belirtti.
 
 
"Dişi hayvanlar kesilince bir ömür yok edildi"
 
Çiftçi, ''2008 de yaşanan süt fiyatlarındaki kriz nedeniyle dişi hayvanların da kesime gitmiş olması hayvancılığın ölmesindeki temel sıkıntılardan biridir. Bir dişi hayvanı kestiğiniz zaman geleceğini de kesmiş oluyorsunuz, o hayvandan doğacak kuzuyu da öldürerek kesecek hayvan bulma sıkıntısını arttırıyorsunuz. Birkaç tane kasaplık hayvanı da kesmiş oluyorsunuz'' dedi. 
 
Politikalar böyle giderse yıllar sonra hayvan bulmakta oldukça zorlanılacağını ifade eden Çiftçi,"Hayvan sayılarına istatistiksel olarak baktığımızda yükselişler gözüküyor ancak bu yükselişler doğumlarla açıklanabilecek normal seyrinde olan yükselişler değil, ithalata dayalı bir yükseliş'' diye konuştu. 
 
İnsan başına 1/3 koyun düşüyor 
 
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Profesörü Öğretim Üyesi Mustafa Kaymakçı, “30-40 yıl önce insan başına bir koyun düşüyordu. Şimdi ise 1/3 koyun düşüyor. Türkiye'de hayvancılığın taban yapması ve hayvan bulunamaması tamamen hükümetin uyguladığı politikalardan kaynaklanıyor” dedi. 
 
Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, her kurban bayramında yaşanan “hayvan yok, hayvan yetiştiriciliği Türkiye'de bitme noktasına geldi” serzenişlerini Ben HABER gazetesine değerlendirdi. Kaymakçı, hayvancılık için tehlike çanlarının çaldığını belirtti.
 
Türkiye'nin neden kırmızı et fakiri olduğunu çarpıcı verilerle ortaya koyan Prof. Kaymakçı, ''Batı, ABD ve AB ülkelerini suçlayarak bu ülkeler çevresindeki ülkelerin tarımlarını çökertiyor''diye konuştu.
 
 
"Borsa fiyatlarını aşağı çekiyorlar"
 
Kaymakçı, ''Batı, ABD ve AB, doğayı aşırı bir şekilde sömürerek gereksinimlerinden daha çok tarımsal stok ve girdi oluşturuyor. Bunlara pazar bulmak için çevre ülkelerinin tarımlarını çökertiyor, çökertmeye devam ediyor. Çökertmek için de tarım ürünlerinin Dünya Borsa fiyatlarını aşağıya çekiyorlar, arkasından Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Bankası gibi örgütleri kullanarak çevre ülkelerine ithalatı dayatıyorlar. Özünde emperyalizm olan yeni-liberal politikalara da küreselleşme denildi'' diye konuştu. 
 
"Koyun ve keçi yetiştiriciliği görmezlikten gelindi"
 
Kaymakçı, ''Anılan politikaların hayvansal üretime yansıması ise şöyle oldu; Desteklemelerde sığır yetiştiriciliği öne çıkarıldı. Çünkü Batı’nın elinde olağanüstü sığır ürünleri ve bunları yaratan sığır stokları vardı. Bunlar için Türkiye’de Pazar yaratıldı. Koyun ve keçi yetiştiriciliği görmezlikten gelindi'' diye konuştu. 
 
Kaymakçı, ''Sığır sayısındaki ani düşüş et açığını tetikledi. Ancak et açığında, koyun ve keçinin çok hızla azalması ana etmenlerden biri oldu. Bu yeterince belirtilmiyor. Koyun sayısı 45 milyondan, son yıllarda göreli bir artış olmasına karşı 30 milyona, keçi sayısı 16 milyondan 8 milyona düştü. Ancak nüfus başına düşüş daha vahim.30-40 yıl önce insan başına bir koyun düşerken şimdilerde insan başına 1/3 koyun düşüyor. Sonuç da kırmızı et üretimi alarm vermeye başladı. Koyun-keçi sayısının hızla azalmasında, şehirlerde oturan kültürüne yabancılaşmış kitlelerin koyun-keçi eti, koyun-keçi peyniri yemez duruma gelmeleri ve ayrılıkçı terör de rol oynadı. Geçtiğimiz yıllarda koyun ve keçi eti fiyatlarının ne kadar aşağıda olduğunu anımsayın. Para kazanamayan çobanlar ne yapsın? Bu durumu telafi etmek isteyen devlet son yıllarda koyun ve keçiye destek vermeye başladı'' dedi.
 
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER