3 Günde 2.5 Ton Et Toplandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Kurban Bayramı’nda geçen  yıllarda izin verilen kişi başı 5 kilo et getirmeyi bu yıl tamamen yasaklayınca, sınır kapılarında tonlarca ete el konuldu. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule Sınır Kapısı’nda 3 günde yaklaşık 165 kişiden 2.5 ton kurban et toplanırken, 85 kişi kurban etlerini vermemek için Türkiye’ye giriş yapmadan döndü.

3 Günde 2.5 Ton Et Toplandı
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, özellikle Bulgaristan’daki hayvanlar görülen ’Mavi dil hastalığı’ ardından Kurban Bayram’ında yurt dışından et getirilmesini tamamen yasakladı. Önceki yıllarda kişi başı 5 kiloya kadar kurban eti getirilmesine izin verilirken, bu yıl yasaklanması nedeniyle gümrüklerde et tartışmaları görüldü. 
 
Kurban Bayramı’nı Bulgaristan’da geçirip Türkiye’ye Kapıkule Sınır Kapısı üzerinden giriş yapmak isteyen 165 kişiden 2.5 ton kurban eti toplandı. Yasak nedeniyle Türkiye’ye kurban eti getiremeyeceği belirtilen 85 kişi de vazgeçerek Bulgaristan’a döndü.  Otomobillerle giriş yapanlar ise gümrük işlemlerinin ardından gümrük muhafaza ekipleri tarafından kontrolden geçirildi. Genellikle poşetlerle çantalara doldurulan etlere, gümrük personelince el konuldu.
 
ETLER, İMHA EDİLECEK
 
Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, toplanan kurban etlerinin soğuk hava depolarında bekletildiğini ve 3 ay içerisinde alınmadığı takdirde imha edileceğini bildirdi. Kurban Bayramı’nı Bulgaristan’da geçirip kurban kestiğini ancak uyarılar nedeniyle Türkiye’ye getirmediğini anlatan Bursalı, İbrahim Kurtuldu, "Bayramda Bulgaristan’da kurban kestik. Ancak, yasak olduğunu duyduğumuz için bu sene Türkiye’ye getirmedik. Şu anda aracımda et yok. Geçtiğimiz senelerde orada kesip Türkiye’ye götürüyorduk. Buna izin vardı. Bu sene tamamen yasaklanmış, o yüzden getirmedik” dedi.
 
Bulgaristan’daki hayvanlarda görülen mavi dil hastalığı nedeniyle tedirgin olduklarını kaydeden Adnan Köprülü ise "Bayramda Bulgaristan kurban kesmek istedik ama hayvanlarda bir hastalık varmış. Bu nedenle bu sene kurban kesmedik. Önceki seneler orada kurban kesip Türkiye’ye getiriyorduk” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 16:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER