3 Çuval Meyve Çekirdeğini Toprakla Buluşturdular

Tokat'ta gönüllü turizm elçisi Fatma Esin Tuna, yaz ayı boyunca topladığı 3 çuval dolusu meyve çekirdeğini, üniversiteli öğrencilerle birlikte toprakla buluşturdu.

3 Çuval Meyve Çekirdeğini Toprakla Buluşturdular
Tokat’ta yaşayan evli ve 2 çocuk annesi Fatma Esin Tuna, ailesi ve yakınlarıyla birlikte birlikte yaz boyunca yediği meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmadı. Başta şeftali, kiraz ve badem olmak üzere meyvelerin çekirdeklerini biriktirmeye karar veren Fatma Esin Tuna, bunu oturduğu apartmanındaki komşuları ve çevredeki arkadaşları ile de paylaştı. Arkadaşlarının da desteğini alan Tuna, yaz boyunca 3 çuval meyve çekirdeği topladı. Tuna, topladığı meyve çekirdeklerini bugün üniversite öğrencileri ile birlikte Tokat-Turhal karayolundaki arazide toprakla buluşturdu.
 
Tuna, "Meyve çekirdekleri çöp değildir diyerek yaz boyunca yediğimiz tüm meyvelerin çekirdeklerini biriktirdik. Kendi yediklerimizin dışında apartmanımızda, çevremizde kim varsa tüm meyve çekirdeklerinin atmamalarını rica ettim ve 3 çuval meyve çekirdeği oldu. Kasım ayı boyunca meyve çekirdeklerini doğayla buluşturacağız. 5-10 santim toprak açıp içerisinde bu meyve çekirdeklerini gömüyoruz, ’ya tutarsa’ diyoruz. Baharda bunların meyve ağacı olarak doğada bulunmasını bekleyeceğiz. Biriktirdiğimiz meyvelerin içerisinde şu anda şeftali, kayısı, badem, kiraz, vişne var" dedi.
 
Etkinliğe katılan üniversite öğrencileri ise daha önce meyve çekirdeklerini çöpe attıklarını ancak bu çalışma ile birlikte biriktirmeye başladıklarını söyledi.
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER