banner51

3 Bin Kişi, 'Laik ve Bilimsel Eğitim' İçin Yürüdü

Gezi Parkı eylemlerinin ardından kurulan Birleşik Haziran Hareketi, İzmir’de ’Laik ve bilimsel eğitim için ayaktayız’ pankartı açarak yürüyüş yaptı. Yaklaşık 3 bin kişi, eylemin ardından Fransa’daki Charlie Hebdo katliamını protesto ederek, İzmir Fransız Konsolosluğu önünde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunup, ’Kalem silahla susturulamaz’ sloganı attı.

3 Bin Kişi, 'Laik ve Bilimsel Eğitim' İçin Yürüdü
İzmir’de Birleşik Haziran Hareketi üyeleri, Alsancak’ta, laik ve bilimsel eğitim çağrısıyla ÖSYM bürosu önünde toplanıp, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüdü. Yaklaşık 3 bin kişi yürürken ’Kahrolsun AKP diktatörlüğü’, ’Haziran ateşi AKP’yi yakacak’, ’Dinci, gerici eğitime hayır’, ’Hırsız, katil Erdoğan’, ’Berkin Elvan 15’inde bir fidan’ sloganları attı, ıslık, düdük, tencere ve tava çalanlar oldu.
 
Emekli öğretmen Hürrem Altay ve öğrenci Deniz Tankut, yaptıkları basın açıklamasında iktidarın dindar ve kindar bir nesil yetiştirmek için eğitim müfredatını hurafelerle doldurduğunu, zorunlu din dersleriyle mezhepçi saldırıların başladığını, okulların zorla imam hatiplere dönüştürüldüğünü öne sürerek, 9 Şubat haftasında okulların boykot edileceğini, eylemlerin zorunlu din dersleri kaldırılana ve imam hatip yapılan okullar eski haline döndürülene kadar devam edeceğini söyledi. Öğretmen Hürrem Altay, "Anaokullarına kadar yerleştireceğiz dedikleri ahlak, çocuklarına para sıfırlatan arsızların yoz ahlakıdır. AKP iktidarı, itaat eden, hırsızlıklarına ses çıkarmayan, ucuz işgücü olarak kullanılan, daha fazla sömürülen, çocuk yaşta yeni çocuk işçiler doğurmaya başlayan bir nesil yaratmayı arzuluyor. AKP iktidarının yetiştirmek istediği kindar nesil, IŞİD neslidir" dedi.
 
’KALEM SİLAHLA SUSTURULAMAZ’
 
İki TOMA ve 200 çevik kuvvet polisinin önlem aldığı eylemde, katılımcılar Birinci Kordon’dan Fransız Konsolosluğu’na yürüyerek, Charlie Hebdo katliamı ve sonrasında yaşananları protesto etti. Kalabalık, İzmir Fransız Konsolosluğu önüne üzerinde "Je Suis Charlie (Ben Charlie’yim) korkmuyoruz, ayaktayız" yazılı siyah dövizler bıraktı, 1 dakikalık saygı duruşunun ardından ’Kalem silahla susturulamaz’ sloganI attı. Grup daha sonra olaysız dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER