banner51

28 Şubat Süreci

28 Şubat süreci sorgulanıyor. Peki 28 Şubat ne ifade ediyor. O dönem neler yaşandı. Süreçten kim nasıl etkilendi. Kısa bir tarih yolculuğuna çıkıyoruz..

 

Yıl 1995.. Necmettin Erbakan liderliğindeki refah partisi; herkesi şaşırtarak sandıktan 1. parti olarak çıktığında kimse olacakları tahmin bile edemiyordu.
Ancak süreçte takvim sayfaları gibi hızlı değişti.  Refahyol hükümeti sonun başlangıcına giden ilk adım gibiydi..
90'lı yılların refah sembolü mercedes Susurluk'ta bir  kamyona çarptığında Türkiye'deki gerilimde artmaya başladı. 
Erbakan hoca'nın hafızalara kazınan " Kanlı mı olacak  kansız mı ? " sözüne refahlı belediye başkanlarının Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı söylemleri de eklenince asker durumu daha yakından takip etmeye başladı. 
Türkiye o günlerde Batı çalışma grubu adını ilk kez duydu. Devlet içinde odaklanan; askeri bir oluşum Cumhuriyeti; hükümete karşı savunma misyonunu üstüne almıştı. 
Hoca'nın Libya gezisi; Kaddafinin hakaretleri; Aczimendi olayı; ve Başbakanlık konutunda şeyhlere verilen davet; Batı çalışma grubundan yükselen homurtuyu giderek artırdı.
Ve gerilen ipler çok geçmedem sincan'da koptu.. Bir tiyatro gösterisinde hamas liderlerinin posterlerinin asılması askeri sokağa çıkardı.. 
Tanklar sincan'da hükümete karşı yürüdü..
28 Şubat tarihi adım adım yaklaşıyordu. Milli Güvenlik Kuruluna Erbakan da Asker de iyi hazırlandı. Demirel'in başkanlığında toplanan kuruldan asker galip ayrıldı. İrtica ile Mücadele kararı çıktı; ordu içindeki dindar kanat tasfiye edildi. 8 yıllık eğitime geçildi. İmam hatiplerin orta kısımları erbakan hocanın imzasıyla kapatıldı.
28 Şubat tarihe post modern darbe olarak geçti. Asker sarsılmaz bir zafer kazandığını düşündü.   O dönemin Genelkurmayına göre " Etkileri bin yıl sürecek; toplumsal dönüşümün temeli atılmıştı"  O tarihte kimse 5 yıl sonra Recep Tayyip erdoğan'ın tek başına iktidar olup Başbakanlık koltuğuna oturacağını hayal bile edemezdi.
 
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 17:00
YORUM EKLE

banner47