25 Yıllık 2 Köprü 5 Saniyede Yıkıldı

İstanbul-İzmir yolculuğunu 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol Projesi’nin Körfez geçişi Körfez Köprüsü’nün Gebze girişindeki düzenlemeler nedeniyle TEM üzerinde bulunan ve yaklaşık 25 yıllık 2 üstgeçit ve köprü, dinamitle 5 saniyede yıkıldı. Böylece Türkiye’de bir köprünün yıkımı dinamitle gerçekleştirilmiş oldu.

25 Yıllık 2 Köprü 5 Saniyede Yıkıldı
 
Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu’nun en önemli geçiş noktası olan ve ayakları da iyice belirginleşen Körfez Köprüsü’ne giriş yolları için hızırlıklar da sürüyor. Bu amaçta TEM’de yeni düzenlemelerle yeni köprü ve üstgeçitler yapılıyor. Yol üzerindeki eski ve yeni yapılacak projede yer almayan üst geçit ve köprüyer de yıktırılması kararlaştırıldı.
 
TEM’in Dilovası-Gebze arasındaki, Dilovası Rampası’nın üst kısmında yer alan iki eski üstgeçit ve köprünün yıkımı da dün gece yarısı gerçekleştirildi. Türkiye’de bir köprü yıkımı ilk kez dinamtle yapılırken, yıkım için saat 22.00’den itibaren TEM ulaşıma kapatıldı. Karayolları ekipleri geniş önlem aldı. Ulaşım D-100’e yönlendirilirken yıkımı gerçekleştiren Ege Nitro firmasının uzman ekipleri, iki köprüde açılan yaklaşık 600 deliğe her iki köprüye 130’ar kilo patlayıcı yerleştirdi. Zaman ayarlı kapsüller de yerleştirildikten sonra bu kez bölgeye yakın olması nedeniyle D-100 karayolu’ndan da geçişler de durduruldu.
 
TEM üzerinde 25 yıldan bu yana hizmet veren iki köprü ve üstgeçidin yıkımı sadece 5 saniye sürdü. Yıkım ardından büyük bir toz bulutu yükselirken şiddetmi patlama Gebze ve Dilovası’ndan da duyuldu. TEM, ekipler tarafından temizlendi.
Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2014, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER