21 Yıla Kadar Hapis İstemi

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaparken ’Grup seks’ sorgusu ile ihraç edilen İstihbarat Üsteğmen Ali Ünsal’ın yargılandığı davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Ünsal’ın 10 yıldan 21 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

21 Yıla Kadar Hapis İstemi
Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yaparken ’Grup seks’ sorgusu ile TSK’dan ihraç edilen İstihbarat Üsteğmen Ali Ünsal’ın ’Emre itaatsizlikte ısrar’ ve ’Hakikate muhalif evrak düzenlemek’ suçlamalarıyla yargılandığı davaya, Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı ve Birleşmiş Hava Harekat Merkezleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde devam edildi. Sanık Ali Ünsal’ın katılmadığı duruşmada, avukatı İbrahim Alpkaya hazır bulundu. Duruşmada Ali Ünsal’ın Bursa’da talimatla alınan ifadesi okundu. İfadesinde suçlamaları reddeden Ali Ünsal, ceza alması durumunda ceza ertelemesi olarak bilinen hükmün açıklanmasının geri bırakılması seçeneğini de istemediğini söyledi. Ünsal, Genelkurmay Başkanlığı’nın ’Hostesleri F-16’ya götürüyordu’ açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Hostes ve pilotları komutanın talimatı ile savaş uçaklarının bulunduğu bölüme götürdüğünü ve gezdirdiğini belirten Ünsal, bu gezilerin tümünün üstlerinin emri ile gerçekleştiğini ifade etti.
 
21 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENDİ
 
Duruşmada daha sonra esas hakkında görüşünü açıklayan askeri savcı, Ali Ünsal’ın 28 Mayıs 2012 tarihinde harekat merkezinde predatör uçuşlarını izlemek dışında herhangi bir görevinin bulunmadığını belirtti. 29 Mayıs tarihinde planlı uçuş olmasına rağmen planlı uçuşun görüntülerini izlemeyen sanığın, uçuş olmadığını söyleyerek görevi kendinden sonraki nöbetçiye devrettiğini kaydetti. Sanığın nöbetini devrettiği gün deftere ’Meteorolojik nedenlerle uçuş olmamıştır’ diye not düştüğünü belirten savcı, yapılan incelemede aynı gün planlı uçuşun olduğunun tespit edildiğini belirtti. Askeri savcı, olay günü 4 parçadan oluşan İHA görüntülerinin sisteme düşmesine rağmen sanık tarafından gerçeğe aykırı biçimde ’uçuş olmadığı’ yönünde nöbet defterinin yazıldığını ifade etti. Sanığın herhangi bir görevli personel ile irtibat kurmadan nöbet defterini gerçeğe aykırı biçimde doldurduğunu belirten savcı, Ali Ünsal’ın 24 Mart 2010 tarihinde de gizlilik dereceli bilgileri herhangi bir şifreleme işlemi yapmadan outlook programı üzerinden dağıtım yaptığını ve bilgi güvenliğine aykırı davrandığını söyledi. Sanığın gizlilik derecesi yüksek, milli güvenliği tehlikeye düşürecek ve ülkenin bekasını tehlikeye düşürecek nitelikte bilgileri kripto etmeden ve hiçbir yetkili amirin iznini almadan outlook sistemi üzerinden başka bir astsubayın adresine gönderdiğini vurgulayan savcı, bu bilgilerin bir cd’ye yazdırıldığını ve herhangi bir brifingde kullanılmadığını kaydetti. Askeri Savcı sanığın tüm bu nedenlerle ’Emre itaatsizlikte ısrar’, ’Hakikate muhalif evrak tanzim etmek’ ve ’Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek’ suçlarından 10 yıldan 21 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.
 
Duruşmada daha sonra söz hakkı verilen Ünsal’ın avukatı İbrahim Alpkaya, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talep etti. Sanık avukatına savunma yapmak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.
Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 12:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER