20 Yıl Hapsi İstendi

Tuzla’da, eşi Gönül Çalışkan’ın üzerine benzin dökerek yaktığı gerekçesiyle yargılanan Salih Çalışkan’ın davasında savcı mütalaasını sundu. Savcı, Salih Çalışkan için 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcılık mütalaasından "Yanında getirdiği pet şişedeki yanıcı maddeyi Gönül Çalışkan’ın kafasına ve vücuduna dökerek çakmakla ateşlediği, ancak eylemini tamamlayamadığı, olaya ilişkin alınan adli raporla Gönül Çalışkan’ın hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı anlaşılmıştır...

20 Yıl Hapsi İstendi
 
Eşi Gönül Çalışkan’ın üzerine benzin dökerek yaktığı gerekçesiyle, "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs" suçundan Salih Çalışkan’ın yargılandığı davada, Savcı mütalaasını sundu. Savcı, Salih Çalışkan için 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istedi.
 
"YAKMAYA ÇALIŞTIĞINDA EVLİYMİŞSİNİZ"
 
Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına, tutuklu sanık Salih Çalışkan, müşteki Gönül Çalışkan ve tarafların avukatları katıldı. Gönül Çalışkan, duruşma salonuna yüz maskesi, eldiven ve vücudunun görünen yerlerindeki yanık izleriyle geldi. Duruşmayı, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’ne bağlı üyeler de izledi. Davanın geçtiğimiz celsesinde, sanık Salih Çalışkan, olay tarihinde eşi Gönül Çalışkan ile boşandıklarını belirtmişti. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı, tarafların olaydan 3 ay sonra boşandıklarını belirtirken, sanık Çalışkan’a, "Yakmaya çalıştığında evliymişsiniz" dedi. Salih Çalışkan ise "Olay tarihinde boşanmıştık ama mahkeme kararı kesinleşmiş miydi, bilmiyorum" diye konuştu.
 
"PET ŞİŞEDEKİ YANICI MADDEYİ KAFASINA VE VÜCUDUNA DÖKEREK ATEŞLEDİ"
 
Duruşmada mütalaasını sunan Savcı, Salih Çalışkan ile Gönül Çalışkan’ın olay tarihinde evli olup ayrı yaşadıklarını, sabah saatlerinde Gönül Çalışkan işe gittiği sırada eşinin onu takip ettiğini belirtti. Salih Çalışkan’ın Gönül Çalışkan’ın arkasından yakalayarak yüz üstü yere yatırdığını ifade eden Savcı, mütalaasında, "Yanında getirdiği pet şişedeki yanıcı maddeyi Gönül Çalışkan’ın kafasına ve vücuduna dökerek çakmakla ateşlediği, ancak eylemini tamamlayamadığı, olaya ilişkin alınan adli raporla Gönül Çalışkan’ın hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığı anlaşılmıştır" dedi.
 
Sanığın olay tarihinden önce bu eylemi tasarladığını belirten Savcı, Salih Çalışkan’ın "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
 
"PİŞMANIM" DEDİ
 
Savcılık mütalaasının ardından söz alan Gönül Çalışkan’ın avukatı, "Sanık bu eylemi ’Oh oh’ diyerek, adeta zevk alarak yapmıştır. Tasarlayarak bu eylemi gerçekleştirdiği açıktır. Mütalaaya katılıyoruz" dedi.
 
Salih Çalışkan ise "Pişmanım" diye konuştu. Mahkeme, tarafların mütalaaya karşı beyanlarını bildirmesi için süre verilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.
 
Duruşma sonrası adliye bahçesinde toplanan Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği’ne bağlı üyeler, "Adil yargılanma istiyoruz" yazılı pankartlar açarak davanın takipçisi olduğunu belirttiler.
 
"CANAVARCA HİSLE VEYA EZİYET ÇEKTİREREK ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS"
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre, geçtiğimiz Nisan ayında Tuzla’da sabah saatlerinde meydana gelen olayda, Salih Çalışkan, Gönül Çalışkan’ın evinin yakınında bulunan inşaat alanından çıkıp, eşini takip etmeye başladı. 4 aydır ayrı yaşadığı eşinin kendisini takip ettiğini anlayan Gönül Çalışkan kaçmaya başladı. Ancak eşi tarafından yakalanıp yüz üstü yere yatırıldı. Salih Çalışkan’ın pet şişe içinde getirmiş olduğu benzini eşi Gönül Çalışkan’ın kafasına ve vücuduna döktükten sonra çakmağını çakarak ateşlediği belirtilen iddianamede, Gönül Çalışkan’ın ’yaşamını tehlikeye sokacak ve basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek’ şekilde yaraladığı kaydedildi. Salih Çalışkan hakkında, resmi nikahlı eşi Gönül Çalışkan’ı "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye teşebbüs" suçundan 13 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2014, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER