2 Ocak'ta Resmen Başlıyor

12 yıl önce servis hizmeti elinden alınan memur, bu hizmete tekrar kavuşuyor. Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında görev yapan kamu görevlilerinin mesaiye geliş gidişlerinde yararlanacağı servis hizmeti, 2 Ocak’ta resmen başlıyor.

2 Ocak'ta Resmen Başlıyor

 

9 Ekim’de ihalesi yapılan personel servisi hizmetinin 2 Ocak’ta başlayacağını belirten Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, IMF döneminde kaldırılan servis hizmetinin toplu sözleşme ile tekrar başlayacağını söyledi. 2010 yılında yapılan Anayasa referandumu sonrasında memurların toplu sözleşme hakkı elde ettiğini belirten Tonbul, geçirilen iki toplu sözleşme dönemi ile memurların onlarca kazanım elde ettiğini ifade etti. Memurların mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi bağlamında toplu sözleşme hakkının önemli olduğunu vurgulayan Tonbul, toplu sözleşmede mutabık kalınan ve üzerinde çalışılmasına karar verilen konuların Kamu Personeli Danışma Kurulunda görüşülerek karara bağlandığını, bu şekilde toplu sözleşme sürecinin devam ettirildiğini söyledi. Tonbul, ’’Hizmet kolumuzda yıllardır servis hizmeti alamayan (EÜAŞ, TEDAŞ, TEİAŞ) gibi kurumların toplu sözleşme ile bu hakka kavuşması bizim için gurur vericidir” dedi.
 
Maliye, İçişleri, Enerji, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıklarının merkez ve bağlı kuruluşlarında çalışan on binlerce memurun bu hizmetten yararlanacağını kaydeden Tonbul, “Özellikle de büyükşehirlerde kamu görevlileri mesaiye geliş gidişlerde servis olmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Çift araçla kuruma gidip gelen memurlarımızın ulaşım masrafı 200 liraya kadar çıkarken, tek araçla gelenlerin 100 lirayı buluyor. Dolayısıyla memurlarımız bu masraftan birkaç gün sonra kurtulacak” diye konuştu.
 
Tonbul, “Bakanlık ve bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında başlayacak hizmetin taşrada da uygulamaya geçmesi için çalışma yapıyoruz’’ dedi.
Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2013, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER