2. Etap Başlıyor

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Mecidiyeköy İstasyonunda 2. etap başlıyor. Mecidiyeköy İstasyonu Batı Konkors (giriş-çıkış) yapısı imalat çalışmaları sebebiyle, 21 Kasım 2015 Cumartesi günü saat:23.00’dan itibaren 150 gün süreyle Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli İstikametinde uygulanmak üzere Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi hazırlandı.

2. Etap Başlıyor
Çalışmalar tamamlandığında Mecidiyeköy-Mahmutbey arası 26 dakikaya,  Beşiktaş-Mahmutbey arası 31.5 dakika dakikaya düşecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) çalışmalarla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
"Mecidiyeköy Metro İstasyonu 2. Etap inşaat çalışmaları sebebiyle, inşaat alanı trafiğe kapatılacaktır. Mecidiyeköy İstasyonu Batı Konkors (giriş-çıkış) yapısı imalat çalışmaları sebebiyle, 21 Kasım 2015 Cumartesi günü saat:23.00’dan itibaren 150 gün süreyle Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli İstikametinde uygulanmak üzere Geçici Trafik Sirkülasyon Projesi hazırlandı. Buna göre:
 
1. Şişli-Mecidiyeköy İstikametinde:
 
Büyükdere Caddesi’nin, Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan kesiminde kısmi şerit daraltması yapılarak, taşıt trafiği 2 şeritten verilecek, inşaat alanı ile binalar arasında yaya geçiş koridoru oluşturularak yayaların emniyetli geçişleri sağlanacaktır.
 
2. Mecidiyeköy-Şişli istikametinde:
 
- Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan Bahçeler Sokak üzerinden (1 gidiş-1 geliş) verilerek taşıt trafik akışı sağlanacaktır.
 
- Mecidiyeköy Yolu Caddesi üzerinden devam eden araçlar D-100 Karayolu altındaki Bağlantı Yolu ile önce Geçit Sokak ve ardından Abide-i Hürriyet Caddesi’nden ilerleyerek Büyükdere Caddesi’nin Şişli tarafına ulaşabileceklerdir.
 
3. Aytekin Kotil Caddesi’nin Büyükdere Caddesi bağlantısı kısmında ise Trafik Işığı Düzenlemesi ile taşıtların Şişli yönüne katılımı sağlanacaktır.
 
Metro Hattı Bilgi:
 
Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı 24.5 km uzunluğunda ve 18 istasyondan oluşuyor.
 
İstasyonlar: Kabataş, Beşiktaş, Darphane, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, (Depo), Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey.
 
Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı saatte tek yönde 70 bin, günde 1 milyon yolcu taşıyacak.
 
Mecidiyeköy İstasyonu bu Metro Hattının en önemli Transfer İstasyonu olacak.
 
Bu hat daha sonra ihale hazırlıkları süren, 16.75 km uzunluğunda, 10 İstasyonlu, Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosuna entegre olacaktır.
 
Hattın projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Ulaşım Dairesi Başkanlığı-Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce hazırlandı, yapımı Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nce gerçekleştiriliyor.
 
YENİ METRO HATTI İLE ULAŞIM SÜRELERİ
 
Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakika
 
Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika
 
Alibeyköy-Taksim 12 dakika
 
Kağıthane-Üsküdar 26 dakika
 
Tekstilkent-Mecidiyeköy 20,5 dakika
 
Çağlayan-Yenikapı 14,5 dakika
 
Alibeyköy-Bostancı 47 dakika
 
Çağlayan– Üsküdar 23,5 Dakika
 
Ümraniye– Kağıthane 39,5 Dakika
 
Eyüp (Alibeyköy)– Kadıköy 36,5 Dakika
 
Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 dakika
 
Beşiktaş-Kağıthane 10 dakika
 
Beşiktaş-Mahmutbey 31,5 dakika
 
Beşiktaş-Alibeyköy 12,5 dakika
 
Beşiktaş-Etiler 13 dakika
 
Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika
 
Bahçeşehir-Mahmutbey 21 dakika
 
Bahçeşehir-Mecidiyeköy 47 dakika
 
Bahçeşehir-Beşiktaş 52,5 dakika
 
Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER