2. Abdülhamit Tablosu Geldi

2. Abdülhamit’in torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu Darülaceze’nin 119. Kuruluş Yıldönümü etkinliğine katıldı. Etkinlik kapsamında sergilenen 2. Abdülhamit yağlıboya tablosu davetlilerin ilgi odağıydı.

2. Abdülhamit Tablosu Geldi
 
Darülaceze’nin 119. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlik Darülaceze Kültür Sanat Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan, 2. Abdülhamit’in torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, ressam İsmail Acar ve Darülaceze sakinleri katıldı.
 
Kuruluş yıldönümünün ana teması olan Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit’in Darülaceze sakinleri tarafından yapılan yağlıboya tablosu davetlilerin ilgi odağındaydı. Ressam İsmail Acar’ın yönetmenliğinde 9 parçanın birleştirilmesi ile oluşturulan resmin her bir parçası ayrı bir Darülaceze sakini tarafından yapıldı. 2. Abdülhamit’in torunu Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu da dedesinin resmi önünde fotoğraf çektirdi.
 
Törende bir konuşma yapan Abdülhamit Kayıhan Osmanoğlu, dedesinin hem kendilerine hem de dünyaya çok güzel şeyler bıraktığını belirterek, "Darülaceze dünyada eşi benzeri olmayan bir yer. Öyle bir kapı ki, burası dünyaya göndereceğimiz haberlerden birisi" dedi.
 
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise Osmanlı İmparatorluğu’nun insanlığa hizmet üzere bir devlet tesis ettiğini ifade ederek, "Büyük Hakan, 119. yılını idrak ettiğimiz bu müesseseyi kurarken insana hizmet noktasından hareket etti ve insanı kucakladı. Ve bu müessesenin içerisini havrasıyla, kilisesiyle, camisiyle bütün insanlığı kucaklayacak onlara şefkat dağıtacak şekilde tesis etti" diye konuştu. Bugün dünyada yaşanan dramlara hep beraber şahit olduklarını söyleyen Mutlu, "Darülaceze kurumu, tarihi kuranlara insanları nasıl farklı kılmadan onları barış, huzur, adalet içerisinde kucaklamaları gerektiğinin bir numunesini teşkil edecektir" dedi.
 
2. Abdülhamit’in tablosunun yanı sıra yine Darülaceze’nin yaşlı sakinleri tarafından yapılan 50 kadar resim bir hafta boyunca Darülaceze Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda gezilebilecek.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2014, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER