1742 Yapımı Kemanla Tanıtım Yapıldı

Bu yıl 15’ncisi düzenlenecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtımı, genç kemancı Alican Süner’in Berlin Sanat Üniversitesi tarafından kendisine emanet olarak verilen J. Gagliano 1742 yapımı 400 bin dolarlık kemanla verdiği mini bir konserle yapıldı.

1742 Yapımı Kemanla Tanıtım Yapıldı
Sanat Etkinlikleri Derneği’nin ev sahipliğinde 2- 28 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan ve hazırlıkları tamamlanan festivalin tanıtım toplantısı Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkan Aşkın Günay, Festival Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımıyla dernek binasında yapıldı. Selma Yağcı, 26 gün sürecek olan etkinliklerin kentin sosyal ve kültürel hayatına büyük bir canlılık getireceğini söyledi.
 
EMANET KEMANLA MİNİ KONSER
 
Konuşmanın ardından Almanya’da yaşayan ve yurt dışında birçok yarışmada birinciliği bulunan Alican Süner, eğitim aldığı Berlin Sanat Üniversitesi tarafından kendisine emanet olarak verilen J. Gagliano 1742 yapımı 400 bin dolarlık kemanla ünlü sanatçı Pityotr Ilyiç Çaykovski’nin keman konçertosundan bir bölüm ve Sarı Gelin türküsü ile mini bir konser verdi. Daha sonra Festival Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, 2- 28 Mayıs tarihleri gerçekleştirilecek olan 15’inci Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin programını açıkladı.
 
FESTİVAL PROGRAMI
 
Açıklanan programa göre festival bu yıl, ’Mersin Yumuktepe için Müzik Arıyor’ sloganı ile 2 Mayıs’ta gerçekleştirilecek beste yarışmasıyla başlayacak. 6-7 Mayıs tarihleri arasında 17’nci Mersin Polifonik Korolar Şenliği ile devam edecek festival, 11 Mayıs’ta Şef Rengim Gökmen yönetimindeki Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, 13 Mayıs’ta Karrın Allyson Jazzquartet, 14 Mayıs’ta Boğaziçi Caz Korosu, 15 Mayıs’ta Haydn Quartett, 18 Mayıs’ta Gökkuşağı Kucaklamak konseri, 20 Mayıs’ta Borusan Quartet, 22 Mayıs’ta Türk Bale Yıldızları, 23 Mayıs’ta Imam Bayıldı, 25 Mayıs’ta Turkuvaz Beşlisi, 28 Mayıs’ta Ekrem Düzgünoğlu’nun vereceği konserle son bulacak.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER