banner51

174 Kilo Uyuşturuyla Yakalandı

Edirne’de Uzunköprü Cumhuriyet Savcısı iken, 2012 yılında rüşvete teşebbüs suçundan 5 yıl hapis cezası verildiği için görevinden uzaklaştırılan ve dosyası Yargıtayda olan Can Karakılıç, Van’da polis memuru olarak görev yaparken uyuşturucu suçundan polislikten uzaklaştırılan Sami K. ve bir başka kişi ile birlikte, otomobilde 6 valiz içerisinde 161 kilo esrar ve 13 kilo eroinle yakalandı.

174 Kilo Uyuşturuyla Yakalandı
Edirne İl Jandarma Komutanlığı, görevden uzaklaştırılmış savcı Can Karakılıç, görevden uzaklaştırılmış polis memuru Sami K. ile İhsan Y.’nin Van’dan aldıkları uyuşturucuları Gaziantep, İstanbul ve Edirne’ye getirecekleri bilgisi üzerine harekete geçti. Şüphelileri takibe alan jandarma ekipleri Van’a kadar adım adım izledi. Van ve civar illerinden aldıkları uyuşturucuyla yola çıkan ve Sami K.’nın kullandığı 41 RU 434 plakalı otomobil Erciş yolu üzerinde Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince durduruldu. Araçta Van Cumhuriyet Savcısı nezaretinde yapılan aramada satışa hazır hale getirilmiş ve 6 valize doldurulmuş 161 kilo 243 gram toz esrar, 13 kilo 225 gram eroin ele geçirildi.
 
KONTROL NOKTALARINDAN ’SAVCI’ KİMLİĞİYLE GEÇMİŞ
 
Yüklü miktarla uyuşturucuyla yakalanan şüphelilerden Can Karakılıç’ın, polis ve jandarma ekiplerinin trafik uygulamalarından Savcı kimlik kartını göstererek, otomobilde herhangi bir arama yaptırmaksızın rahatlıkla geçtiği belirlendi. Yakalandığında da kendisinin savcı olduğunu söyleyerek rahat tavırlar sergileyen Can Karakılıç’ın, jandarma ekiplerinin ’Biliyoruz efendim, başsavcının konudan bilgisi var’ sözleri üzerine şok geçirdiği belirtildi.
 
UÇAKLA İSTANBUL’A ORADAN KEŞAN’A GETİRİLDİ
 
Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince gözaltına alınan 3 şüpheli dün akşam saatlerine Van’dan uçakla İstanbul’a, ardından da karayoluyla operasyonun merkezi Keşan İlçesi’ne getirildi. Sağlık kontrolünün ardından Keşan İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen savcı Karakılıç, polis memuru Sami K. ve diğer şüpheli İhsan Y., işlemlerinin ardından geniş güvenlik önlemleriyle adliyeye sevk edildi.
 
JANDARMA TORBACIDAN SAVCIYA ULAŞTI
 
Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, geçen yıl Keşan’da sokakta uyuşturucu satan kişilere yönelik operasyon düzenleyerek ’torbacı’ olarak tabir eden şüphelileri yakaladı. Soruşturmayı genişleten jandarma önce İstanbul’daki satıcılara daha sonra da  uyuşturucuların temin edildiği Van’daki şüphelilere ulaştı. Bunlarla ilgili teknik takip yapan jandarma ekiplerinin Can Karakılıç ve Sami K.’ya ulaşarak operasyon düzenlediği belirtildi.
 
İŞADAMINDAN 15 BİN LİRA ALIRKEN SUÇÜSTÜ
 
Can Karakılıç Uzunköprü’de Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaptığı dönemde, işadamı Sungur Kangal’dan rüşvet isteyince dönemin Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Yiğitbilek’in yönettiği operasyon ile yakalandı. İşadamı Sungur Kangal ile Meriç Nehir kenarındaki bir restoranda buluşan Savcı Can Karakılıç, işadamından soruşturmasını kapatması karşılığında 15 bin lirayı rüşvet olarak aldıktan sonra Başsavcı Uğur Yiğitbilek tarafından gözaltına alınarak, cıkarıldığı mahkemece 1 Haziran 2012 günü tutuklandı. Mahkeme aşamasında da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcı Karakılıç, hakkındaki rüşvet soruşturmasıyla birlikte Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevden uzaklaştırıldı.
 
RÜŞVETE TEŞEBBÜSTEN 5 YIL HAPİS ALDI
 
Edirne 1’nci Ağır Ceza Mahkemesinde ’rüşvet almak’ suçundan yargılanan Savcı Can Karakılıç, Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptığı için mahkeme heyetince önce 8 yıl hapse mahkum edildi. Rüşvet suçu teşebbüs aşamasında kaldığı için cezası 6 yıla indiren Karakılıç, duruşmalardaki iyi hali de göz önüne alınarak 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca savcılık yetkilerini kullanması yasaklanan Karakılıç’la ilgili karar Yargıtay’a temyize gönderilirken, kararın bir örneği de Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu Genel Sekreterliği’ne gönderildi.
Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER