banner51

1.5 Yıl Sonra Arsa

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 1.5 yıl önce Ordu’ya okul yapımı için 10 milyon TL bağışladı. Daha önce iki kez yer bulunan okulun temeli arsalarda doğan sorunlar nedeniyle atılamadı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Meclis Başkanı Ufuk Ünal, "Bölgemizde ciddi arsa sıkıntısı var. Para var ama arsa yoktu, yeni arsa bulduk. İnşallah bu kez okulu yapacağız" dedi.

1.5 Yıl Sonra Arsa
 
Ordu’ya 32 derslikli Endüstri Meslek Lisesi yapılması için Ordu Valiliği ile TOBB arasında 1.5 yıl önce 10 milyon TL’lik protokol imzalandı. Ordu Valiliği’nin girişimleriyle Organize Sanayi Bölgesi’nde daha önce okul yeri olarak ayrılan 12 bin metrekarelik arsa üzerinde TOBB Endüstri Meslek Lisesi yapımı için çalışma başlatıldı. Ancak Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetiyle çıkan anlaşmazlık nedeniyle buradaki çalışmalardan vazgeçildi. Arsa olmadığı için protokolün iptal olma durumu gündeme gelince Ordu Valiliği bu kez okulun Yeni Mahalle’de bulunan Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesinde yapılmasına karar verdi. Ancak, okul bahçesine okul yapım kararı alınması tartışma yaratınca buradan da vazgeçildi.
 
2.3 MİLYON LİRALIK KAMULAŞTIRMA YAPILDI
 
OTSO Meclis Başkanı Ufuk Ünal, parasının hazır olmasına rağmen arsa sıkıntısı nedeniyle 1.5 yıldır okul inşaatına henüz başlanılamadığını söyledi. Altınordu İlçesi’ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 dönüm arsa üzerinde 2.3 milyon TL’ye kamulaştırma çalışması yapıldığını, Endüstri Meslek Lisesi’nin buraya inşa edileceğini belirten Ufuk Ünal şunları söyledi:
 
"Ordu’da okul ve kamu yatırımı için ciddi arsa sıkıntısı var. Daha önce Organize Sanayi bölgesinde arsa bulunmuştu, burada doğan sıkıntı nedeniyle vazgeçildi. Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesinde yer bulundu. Fakat kentsel dönüşümün de gündeme gelmesiyle oradan da vazgeçildi. Paranın geri gitme durumu söz konusuydu, yaptığımız çalışmalarla TOBB ile sözleşmeyi yeniledik. Okul için Cumhuriyet Mahallesi’nde 2.3 milyon TL’ye Ordu Büyükşehir Belediyesi 21 dönüm arsa üzerinde kamulaştırma yaptı. 1.5 yıldır arsa bulamadığımız için parası hazır olmasına rağmen yapamadığımız 32 derslikli okul yeniden 8.5 milyon TL’ye ihaleye çıkacak ve sorunu bu şekilde çözeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2014, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER