15 Bin Kişi İşid'i Protesto İçin Yürüdü

Hakkari'de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokrasi Partisi (HDP) tarafından , Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının 16’ıncı yıldönümü olan 9 Ekim’i ve Kobani’ye destek yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşe katılan yaklaşık 15 bin kişi, 4 kilometre yürüyüp IŞİD’i protesto etti. 

15 Bin Kişi İşid'i Protesto İçin Yürüdü
Kobani’yi kuşatan IŞİD’i ve 9 Ekim’i protesto etmek için sabah saatlerinden itibaren kalabalık, DBP il binası önünde toplandı. Aralarında DBP Hakkari il Eş Başkanı Mehtap Daştan Demirer, Hakkari Kent Meclisi Eş Başkanları Perihan Kahraman, Kazım Kurt, HDP Hakkari il Eş Başkanı Rahmi Temel, STK Temsilcileri’nin de bulunduğu grup, buradan da yürüyüşe geçti. Sık sık ’Katil IŞİD, işbirikçi AKP’, ’Hakkari IŞİD’e mezar olacak’, ’Yaşasın Kobaninin özgürlüğü’, ’Yaşasın YPG’ sloganları atan kalabalık, Emniyet binası önünde geçişi sırasında, DBP görevlileri etten duvar örerek, Emniyet binası önünde güvenlik önlemi aldı.
 
YOLU TRAFİĞE KAPATIP OTURMA EYLEMİ YAPTILAR
 
Yaklaşık 4 kilometre yürüyen kalabalık, Hakkari kent merkezi girişindeki Otogar mevkiindeki Hakkari-Van karayolunu trafiğe kapatıp yaklaşık bir saat otruma eylemi yaptı. Bu sırada bazı kişilerin dağı tırmanarak PKK bayrağı ve Öcalan’ın posterini açması dikkat çekti.
 
Oturma eylemi ardından grup adına Kürtçe açıklama yapan Hakkari Kent Meclisi Eş Başkanı Kazım Kurt, Öcalan’ın uluslararası bir komplu sonucu Suriye’den çıkarıldığını, şimdi ise aynı komplonun Rojava’nın Kobani kantonu için yapılmaya çalışıldığını söyledi.
 
Kurt, şöyle dedi:
 
"Ancak bu komplolar boşa çıkardı. Kendisi barış elçisi oldu. Şimdi ise, aynı komplu Kürt kenti Kobani kantonu için yapılıyor. Türkiye’nin desteği ile IŞİD terör örgütü çetesi günlerdir Kobani halkına saldırıyor. Kobani’de direnen YPG güçleri ve  halkımızı buradan selamlıyorum. Kürdistan halkı olarak onların yanında yer aladğımızı buradan bir kez daha belirtiyoruz." 
 
Kkonuşmanın ardından kalabalık, geldikleri yöne dönerek sessizce dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 15:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER