banner9

15 Aralık'ta Hakim Karşısında

Kırşehir’de geçen 8 Eylül’de düzenlenen ’Teröre lanet yürüyüşü’nün ardından kanunsuz eyleme dönüşerek 4 işyeri ve HDP binasının yakıldığı olaylarla ilgili ilk duruşma, 15 Aralık’ta Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

15 Aralık'ta Hakim Karşısında
Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma sonucu 10 Eylül 2015’te Kırşehir Sulh Ceza Hakimliğince 20’si tutuklanan toplam 59 sanık, TCK’nın 216/1, 151, 53, 63, 2/1, 7/1, maddelerinden, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 28/1, kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerin katılma, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, mala zarar verme, işyeri ve mülk dokunulmazlığını ihlal etme,siyasi parti binasına zarar verme, yangın çıkartarak, öldürmeye teşebbüs suçlarından 15 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak.
 
IRK AYRIMCILIĞINA DAYANARAK EYLEM YAPTILAR
 
Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, yaklaşık bin kişinin katıldığı ’Teröre lanet yürüyüşü’ sonrası Lise, Terme ve Ankara caddelerindeki işyerlerine ve HDP Kırşehir İl Başkanlığına yapılan eylemde, zanlıların ırk ayrımcılığına dayanarak (TCK 216/1) eylemlerini sergilemeleri nedeniyle olayların meydana geldiğine dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi:
 
"Yangın sırasında müştekilerin pencereden atlayarak dışarı çıktıları bu nedenle, eylemin müştekilerin oluşan yoğun dumandan boğulma ve yanma tehlikesi nedeniyle hayatlarını tehlikeye soktuğu, şüphelilerin ırk ayrımcılığına dayanarak eylemlerini sergilemeleri nedeniyle neticelerin gerçekleştiği, dolayısıyla olaydaki fiillerin halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçunun unsurlarının oluştuğu anlaşılmıştır. Toplantı ve Gösteri yürüyüşü sırasında 5237 sayılı TCK 32’nin 2/1 ve 7/1 maddeleri kapsamında suç teşkil eden eylemler sergilenmiş olması, yolun trafiğe kapatılması, hukuken suç sayılan maksatlar için yapılmış olması vs. nedeniyle, yürüyüşün kanuna aykırı yapıldığı dolayısıyla şüphelilerin bu suçtan da sorumlu tutulmaları gerektiği, şüphelilerin eylemlerinin kabul ettiği ve yakılan ve zarar gören işyeri sahiplerinin, olay nedeniyle şikayetçi olduğu, yukarda belirtilen delillerden anlaşılmaktadır. Şüpheliler, yukarda yazılı maddeler uyarınca, sevk maddeleri uyarınca cezalandırlmalarına ve haklarında TCK’nın 53/1 maddesine göre güvenlik tedbirlerinin uygulanmasına, adli emanetin 2015/719 sırasındaki kayıtlı yangın artığının, dosyada delil olarak saklanmasına ayrıca, tutuklu şüphelilerin alacakları cezadan tutukluluk süresinin mahsubuna karar verilmesi talep ve iddia olunur.’’
 
İŞYERLERİ YANAN VATANDAŞLAR ŞİKAYETÇİ OLDU
 
Olaylar sırasında yanan HDP Kırşehir il Başkanlığı ile Çöl Pazarı sahibi Servet Beydoğan, iki işyeri yanan Diyarbakır Tatlı Salonu sahibi Yaşar Alakuş ve Gül Kitapevi sahibi Eşref Odabaşı ile olaylar sırasında cam ve çerçeveleri kırılan, yangın nedeniyle zarar gören 18 kişi müşteki sıfatıyla dava açarken, bazıları işyerlerini yeniden faaliyete geçirdiler.
 
Çöl Pazarı ve Diyarbakır Tatlı Salonu sahipleri tarafından yeni baştan düzenlendi ve yenilendi. Gül Kitapevi de Aşıkpaşa Mahallesi, Yavuz Sultan Selim Bulvarı’nda başka bir yere taşındı.
 
ANLAMLI PANKART
 
Yaşları 18 ila 35 arasında değişen sanıkların yaktığı Çöl Pazarı’nın sahipleri Servet ve Hüseyin Beydoğan, olaydan sonra işyerlerinin önüne anlamlı bir pankart asmıştı. Kırşehir’de 75 yıldır konfeksiyonculuk yapan, babaları İhsan Beydoğan’dan devraldıkları bu meslekle Kırşehirlilere hizmet veren Servet ve Hüseyin Beydoğan işyerinin kapısına astıkları pankartta ’Yüzyıllardır bir bütün ve bir bütün kalacağız’ diyerek saldırıları Kırşehir halkının değil, dışarıdan gelen provokatörlerin yaptığını söylemişlerdi.
 
İşyerlerine yapılan saldırıyı yapmış olanların kesinlikle Kırşehir halkının olmadığını söyleyen Servet ve Hüseyin Beydoğan kardeşler, “Mağazamıza yapılan bu saldırı Kırşehir halkı tarafından değil, şehrimize dışarıda gelen ve ülkemizi iç savaşa sürüklemeye çalışan provokatörler tarafından yapılmıştır. Söylenecek hiçbir şey yok. Bu sadece Türk ve Kürt halkının kardeşliğine, altına atılan bir ateş olarak görüyoruz. Biz Anadolu’ya, köyümüze 200 yıl önce geldik. 75 yıldır ticaret yapıyoruz. Bu ülkeye KDV’sini, vergisini ödüyoruz. Ülkemizdir, bunu da bir sel olarak karşılıyoruz. İnşallah bundan sonra ki süreçlerde böyle devam etmez. Söylenecek bir şey yok. Toplumu germemek lazım. İnsanları germemek lazım. Kutuplaştırmamak lazım. Bunu biz bir eğitim zayiatı olarak görüyoruz. Bütün halkımız sağduyulu olsun. Bununla bir yere varılmaz. Yakmayla, yıkmayla bir yere varılmaz. Terörü de her alanda kınıyoruz. Nereden gelirse gelsin kınıyoruz. Şehitlerimize canımız acıyor. Onlarınkinin yanında bizimki bir şey değil. Kırşehir halkı ile alakası kesinlikle yoktur. Dışarıdan gelip provoke etmişlerdir. Önemli olan ülkemizde bir iç savaş çıkarmak amacına ulaşmaya çalışıyorlar, fakat biz buna izin vermeyeceğiz. Biz kardeşiz, kardeşçe yaşıyoruz. Mağazamıza devam edeceğiz. Bu şehir hepimizin. Kardeşçe yaşayacağız, yaşamaya da devam edeceğiz” demişlerdi.
 
Olaydan sonra işyerleri zarar görenlere, herhangi bir resmi kurum ve sigorta şirketinden ödeme yapılmadığı da belirtildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2015, 13:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER