143 Kursiyere Sertifikaları Verildi

Bitlis’in Ahlat İlçesi’nde Hayrat Vakfı ile Ahlat Halk Eğitim Merkezi tarafından verilen, 6 haftalık Osmanlıca kursunu tamamlayan 143 kişiye, belgeleri törenle verildi.

143 Kursiyere Sertifikaları Verildi
Ahlat’ta Osmanlıca eğitimi alan kursiyerler için tören düzenlendi. Ahlat YİBO Konferans salonunda düzenlenen belge törenine, Kaymakam Bülent Tekbıyıkoğlu, AK Partili Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Ahmet Bayram, kurum amirleri ve kursiyerler katıldı. Hayrat Vakfı ve Halk Eğitim Merkezi’nin desteği verilen ve 6 hafta süren kursu başarıyla tamamlayanlara belgelerini Kaymakam Tekbıyıkoğlu ve törene katılan diğer yetkililer verdi.
 
Sertifika dağıtım töreninde konuşan Hayrat Vakfı Bitlis temsilcisi İsmail Haluk Pütgül, Osmanlıca’nın zannedildiği gibi zor bir dil olmadığını, Kur’an-ı Kerim okumayı bilen herkese çok kısa sürede Osmanlıcayı öğretebileceklerni söyledi. Pütgül, "Neden Osmanlıca öğrenmeyelim, sadece Süleymaniye kütüphanesinde 190 bin cilt Osmanlıca kitap var. Atatürk’ün dediği gibi istikbal göklerdedir, ama aynı zamanda istikbal köklerdedir. Bu yüzden Osmanlıca öğreniyor ve öğretiyoruz, Ahlat’ta’da bu yıl 143 mezun verdik" dedi.
 
Eğitim alan en yaşlı kursiyer ise 57 yaşındaki Bekir Erensoy oldu. 6 hafta gibi kısa bir sürede Osmanlıcayı öğrendiğini belirten Erensoy, "Öz tarihimi okuyabilmek için bu kursa yazıldım" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2015, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER