1250 Yıllık Hamam Ortaya Çıktı

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, tarihi Harran harabelerinde devam eden kazı çalışmaları sırasında bulunan 1250 yıllık hamamın büyük bölümü ortaya çıkarıldığını söyledi.

1250 Yıllık Hamam Ortaya Çıktı
 
Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Harran Kaymakamı Temel Ayca ve Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz ile birlikte tarihi Harran Höyük Tepesi’nde Nisan ayında başlatılan ve 200 kişiye sürdürülen kazı çalışmalarını inceledi. Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Küçük, çalışmada yer alan işçilerle sohbet etti. Vali Küçük, çalışmalarda bulunan 1250 yıllık hamamın büyük bir bölümü ortaya çıkarıldığını söyledi. Kazıların Kasım ayı sonuna kadar süreceğini anlatan Vali Küçük, Harran’ın Türkiye’deki en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu belirterek, şöyle dedi:
 
"Harran, her karış toprağının altında muhakkak bir medeniyete ait önemli hazineleri barındırıyor. Sadece İslamiyet dönemi değil, ondan önceki dönemlerde de Harran, bir medeniyet merkezi olmuştur. Sin Tapınağı’nın burada olduğu biliniyor. Daha sonra Abbasiler, Selçuklular ve Osmanlıları kapsayan İslamiyet döneminde de Harran, yöreye ışık saçan bir merkez olmuştur. 200 kişilik ekiple süren çalışmalar belirli bir aşamaya geldiğinde Harran, kentimiz ve bölgemizin en önemli turizm merkezlerinden birisi olacaktır."
Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 15:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER