banner51

12 Eylül Duruşması Ertelendi

12 Eylül darbesinin yaşayan iki komutanı Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın telekonferansla sorgulanmasına başlandı. Evren, kimlik tespiti sırasında aylık gelirinin 13 bin 330 lira olduğunu söyledi. İddianamenin okunmasının tamamlandığı duruşma yarına ertelendi.

12 Eylül Duruşması Ertelendi

12 Eylül davasının tarihi duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı. 

Telekonferans yöntemiyle ifade vermeleri için oluşturulan sistem sayesinde Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın görüntüleri mahkeme salonuna yansıtılmaya başlandı.
 
İstanbul GATA'daki odalarındaki yataklarında yarı oturur vaziyetteki Evren ve Şahinkaya'nın yanında birer naip hakim ve avukatları bulunuyor.
 
Ancak müdahil avukatlar yöntemin yetersiz olduğunu dile getirerek mahkemeye itiraz etti.
 
Görüntünün kalitesiz olması nedeniyle sanıkların yüzünün iyi seçilmediğini vurgulayan müdahil avukatlar, "Teknisyenlerin insafına kaldık. Yanlarında avukatları var ama neden bizden iki müdahil avukat yok? Hukukun nitelikleri çiğnenmektedir" sözleriyle mahkeme heyetine yöntemin gözden geçirilmesi için çağrıda bulundu.
 
Bağlantı yüzeysel ve göstermelik olduğunu kaydeden müdahil avukatlar, ayrıca salonda MİT'e ait kameralar olduğunu iddia etti. Mahkeme başkanı bu iddiaları yalanladı. 
 
Mahkeme heyeti, müdahil avukatların yaptığı itirazları kabul etmedi. Böylece salondaki kamera ve mikrofonların kapatılması istemi reddedildi. Sanıkların yanına birer müdahil avukat gönderilmesi talebi de kabul görmedi.
 
'ALENİYET SAĞLANDI'
Avukatlar görüntülerin kamuoyu ile paylaşılmasını da istemişti. Mahkeme verdiği ara kararda bu istemi de sonuca bağladı. 
 
"Salonda müdahilliğine karar verilen kurum temsilcileri, özel kişiler, seyirciler, medya temsilcileri, müdahillik talebinde bulunmamakla birlikte iddianamede ismi geçen kişilerin bulunduğu'' belirtilerek, ''aleniyetin sağlandığı'' kaydedildi.
 
Duruşmada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın kimlik tespitinin ardından 80 sayfa iddianamenin okunmasına geçildi.
 
'AYLIK GELİRİM 13 BİN LİRA'
Kenan Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi.
 
Tahsin Şahinkaya da, adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı.
 
Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardımcı oldu.
 
Mahkeme salonuna ilişkin ayrıntılar şöyle:
Mahkemesi salonuna kameraların yanı sıra 4 adet 106 ekran monitör yerleştirildi.
 
Hakimler, sanık sandalyelerinin üzerine monte edilen ekrandan sorgulama yapıyor.
 
Duruşma salonundaki izleyiciler ve avukatlar da sorguyu bu monitörlerden izliyor.
 
Sorgu sırasında Evren ve Şahinkaya'nın yanında birer yazıcı ile süreci kontrol altında tutacak birer yedek hakim bulunacak. Görüntüler, mahkeme kalemince daha sonra yazılı tutanağa dönüştürülecek.
 
Duruşmada önce 80 sayfalık 12 Eylül iddianamesi sanıklara okunacak. Bu işlem tamamlandıktan sonra Evren ve Şahinkaya, darbe iddialarına ilişkin ilk savunmalarını yapacak.
 
Avukatlar, savcı ve mahkeme heyeti sanıklara telekonferans aracılığıyla çarpaz sorgu yapabilecek.
 
Duruşmayı sınırlı sayıda gazeteci ve izleyici takip edebilecek. Cep telefonu, kamera ve görüntü kaydedici cihazlar salona alınmayacak.
 
Yargılamaya  çarşamba ve perşembe günleri devam edilecek.
 
 
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2012, 10:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER