11 Gazeteci Neden Öldürüldü

Eski RTÜK Başkanı, gazeteci-yazar Nuri Kayış’ın araştırma kitabı “Ölüme Götüren Yazılar” Tanyeri Kitap’tan çıktı.

11 Gazeteci Neden Öldürüldü

 

Gazeteci-yazar Nuri Kayış’ın araştırma kitabı “Ölüme Götüren Yazılar” Tanyeri Kitap’tan çıktı. Kitapta Uğur Mumcu’nun son yazılarından birine de yer veriliyor ve Mumcu cinayetinin nedeninin 8 Ocak 1993 tarihli bu yazı olduğu belirtiliyor. Sözkonusu yazıda Mumcu, istihbarat ajanlarıyla Kürt milliyetçileri arasındaki ilişkileri ortaya koyan belgeleri yakından açıklayacağını duyurmuştu. Ancak o belgeleri açıklayamadan suikast oldu.
 
Kitapta, Uğur Mumcu’nun yanısıra Cumhuriyet döneminde öldürülen gazetecilerden Sabahattin Ali, Abdi İpekçi, İlhan Darendelioğlu, Sami Başaran, Kamil Başaran, Çetin Emeç, Turan Dursun, Musa Anter, Ahmet Taner Kışlalı ve Hrant Dink’in gazetecilik ve yazarlık serüvenleri de inceleniyor, yazılarından ve kitaplarından ayrıntılı örnekler verilerek, “Neden hedef oldular” sorusuna yanıt aranıyor.
 
 
Nuri Kayış, araştırmasıyla ilgili olarak, “Düşünceleri nedeniyle öldürülen gazetecileri genç kuşakların daha yakından tanımasına imkân sağlaması ve ülkemizde düşünce özgürlüğünün gelişmesine katkıda bulunması ölçüsünde kitap amacına ulaşmış olacaktır” dedi.
Kayış, “Cumhuriyet döneminde 54 gazeteci uğradığı saldırılar sonucu yaşamını yitirdi. Bu kitabın sınırları içinde o gazetecilerden sadece 11’ini anlatabildim, onları hedef yapan yazılardan örnekler verebildim. Kuşkusuz yeni araştırmalar yapıp Cengiz Polatkan’dan Ümit Kaftancıoğlu’na, Mevlüt Işık’tan İzzet Kezer’e, Metin Göktepe’den Cihan Hayırsevener’e kadar öldürülen diğer gazetecileri anlatmakta da basın tarihimiz açısından yarar var” dedi.
 
Düşünceleri nedeniyle silahlara, bombalara hedef olanların sadece gazeteciler olmadığını vurgulayan Kayış, “Yakın tarihimizde Bedrettin Cömert’ten Bedri Karafakioğlu’na, Akın Özdemir’den Kemal Türkler’e, Cavit Orhan Tütengil’den Sevinç Özgüner’e, Bahriye Üçok’tan Abdurrahman Köksaloğlu’na, Doğan Öz’den Necip Hablemitoğlu’na kadar çeşitli mesleklerdeki birçok isim daha düşünceleri nedeniyle hedef seçilip öldürüldüler. Onların anlatılması, yeni kuşaklara tanıtılması da vefa duygusunun yanı sıra demokratik reaksiyonun bir gereği olarak görülmelidir” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 16:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER