banner9

105 Şüpheli Adliyede

İzmir merkezli kurdukları çağrı merkezleri aracılıyla, yüzlerce kişiyi, sağlık ve hayat sigortası ve icra takibi gibi yalanlarla telefonda kandırıp dolandırdıkları ileri sürülen 4’ü yaşı 18’den küçük 105 kişi, sorguları tamamlanarak bu sabah adliyeye sevk edildi. Banka ve posta havale işlemlerini araştıran polis, şu ana kadar 200 kişinin ismini tespit etti. Zanlıların hesaplarında da 15 milyon TL’lik hesap hareketliği saptandı.

105 Şüpheli Adliyede
 
Kentin çeşitli noktalarına çağrı merkezi adı altında irtibat noktaları kuran şebeke, ardından bu merkezlere aldıkları personel aracılığıyla, cep telefonlarıyla ulaştıkları kişileri, ’sağlık sigortası yaptıklarını, genel sağlık sigortası kapsamında olduklarını, genel sağlık sigortası şirketinin avukatı olduklarını, borçlarının bulunduğunu, ücretsiz check up kazandıkları’ gibi yalanlarla kandırdı. Bu kişileri, hizmet alımına devam etmeleri ya da hizmet alımından vazgeçmeleri gibi durumlara göre kredi kartlarından para çeken, posta havalesi yaptıran şebekeye yönelik, savcılığın başlattığı soruşturma sonrasında Asayiş Şube Müdürlüğü, 113 kişiyi gözaltına aldı. Liderliğini dolandırıcılıktan kaydı bulunan B.D.’nin yaptığı şebekenin, en fazla kışiyi kandıran üyelerine, bonus adı altında, ikramiye verdiği öğrenildi. Her noktasında dolandırıcılıkta kullanılan yöntemlerden izlerin yer aldığı merkezdeki, günlük faaliyet tahtasında ise çalışanların performanslarının listelendiği ortaya çıktı. Yine buradaki performans tahtası üzerinde ise “Yetenek maç kazandırır. Zeka ve takım ruhu şampiyonluk getir’ sözü dikkat çekti. Türkiye’nin her noktasındaki kişilere telefonlarından ulaşıp, kendilerini şirket avukatı, çağrı merkezi çalışanı, banka ya da sigorta şirketi çalışanı gibi arayan zanlıların, haklarını sorgulayan kişileri ise haklarında dava açılacağı tehtidiyle korkuttukları saptandı.
 
105 KİŞİ ADLİYEDE
 
Bu arada zanlıların, tüm banka ve posta havale hesaplarında da inceleme yapıldı. Şu ana kadar 200 kişiyi dolandırdıkları saptanan zanlıların, hesaplarında ise 15 milyon TL’lik hesap hareketi belirlendi.
 
Polisin, onlarca bilgisayardaki hard disk kayıtlarını, incelemeyi sürdürdükleri mağdur sayısının binleri bulacağı ileri sürüdü. İzmir Ticaret Siciline kayıtlı ’Dünya Global Ltd. Şti’ adı altında faaliyet gösteren çağrı merkezinde, dolandırıcılık yapan dördü yaşı 18’den küçük toplam 105 kişi, adliyeye sevk edildi.
 
73 KİŞİNİN TUTUKLANMASI İSTENDİ
 
İzmir merkezli kurdukları çağrı merkezleri aracılığıyla yüzlerce kişiyi, sağlık ve hayat sigortası, icra takibi gibi yalanlarla telefonda kandırıp dolandırdıkları ileri sürülen 105 kişiden 6'sı ifadeleri alındıktan sonra, 4'ünün yaşı 18'den küçük 26 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest kalan toplam 32 kişi dışındaki diğer 73 zanlı ise tutuklanmaları talebiyle İzmir 6'ncı Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.
 
 
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER