10 İlde MKP Operasyonu

İzmir’in de aralarında bulunduğu 10 ilde eş zamanlı yapılan baskınlarda, yasal dernekler üzerinden faaliyet göstererek yasadışı MKP (Maoist Komünist Parti) terör örgütüne eleman kazandırdıkları belirlenen 20 kişi yakalandı.

10 İlde MKP Operasyonu

Demokratik Haklar ve Kültür Derneği’nin İzmir şubesinde yapılan aramalar sonrasında ise, şube başkanı Şenol Akyıldız da gözaltına alındı. MKP elemanlarının, 2009 yılında Bursa’da Emekli Albay Aytekin İçmez’i ve yine İstabul Sarıgazi’de de emekli öğretmen Cafer Atan’ı intikam almak için öldürdüğü önesürüldü. 

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bir süredir yaptıkları araştırmalar sonrasında, bazı kişilerin kurdukları yasal dernekler üzerinden yasadışı MKP (Maoist Komünist Parti) terör örgütüne eleman kazandırdıkları saptandı. MKP üyesi kişilerin takibinin ardından faaliyet gösterdikleri dernek de belirlendi. 
 
MKP’ye yönelik araştırmaların tamamlanmasıyla İzmir merkezli operasyonda İstanbul, Ankara, Aksaray, Isparta, Tunceli, Elağız, Antalya, Denizli ve Uşak illerinde belirlenen adreslere eş zamanlı baskınlar yapıldı. Operasyonda, 20 kişi gözaltına alındı. İki kişinin de halen arandığı bildirildi. Gözaltındaki zanlıların kullandığı adreslerdeki aramalarda ise, döküman, CD - DVD, örgütsel yayınlara el konuldu. 
 
Bu arada MKP terör örgütü elemanlarının, geçmişte intikam almak için çeşitli cinayetler de işledikleri önesürüldü. MKP elemanlarının Tunceli’de TİKKO kurucusu İbrahim Kaypakkaya’yı jandarmaya ihbar ettiği gerekçesiyle emekli öğretmen Cafer Atan’ı, İstanbul Sarıgazi’de iki çocuğunun gözleri önünde öldürdüğü iddia edildi. Yine 2009 yılının Eylül Ayında da Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yine MKP elemanları, 1981 yılında yüzbaşı rütbesinde Tunceli’de görev yaptığı sırada örgüt üyesi Behzat Firik’in öldürülmesine neden olduğu için Emekli Albay Aytekin İçmez’i öldüğü önesürüldü.
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2012, 15:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER