10 Ayda 10 Milyon TL

‘Terör operasyonu yapıyoruz' diyen ve en son Prof. Dr. Canan Karatay'ı ağına düşüren dolandırıcılar, son 10 ayda 10 milyonluk vurgun yaptı.

 10 Ayda 10 Milyon TL
 
‘Terör operasyonu yapıyoruz' diyen ve en son Prof. Dr. Canan Karatay'ı ağına düşüren dolandırıcılar, son 10 ayda 10 milyonluk vurgun yaptı.
 
Kendini polis olarak tanıtan ve “terör operasyonu” için telefonla para talep eden dolandırıcılar, son dönemde sayısız kişiyi dolandırdı.
Emniyet verilerine göre sadece İstanbul’da 10 ayda 813 kişi bu yöntemi kullanan dolandırıcılara 10 milyon lira kaptırdı. Polisin çabasıyla bu dolandırıcılıklarda 6 milyon lira kurtardı.
 
TERÖR VE ŞİDDET TRAVMASI
Milliyet'ten Musa Keser'in haberine göre, sosyolog ve psikologlar, dolandırıcılara kanmayı terör ve şiddet sonrası travmaya bağlıyor. Toplumsal hafızaya işlenen bu olaylar nedeniyle özellikle 60 yaş üstü kuşak terör ve polis temalı bu tür taleplere kolayca inanıyor.
 
 
EMEKLİ ASKERLER BİLE VAR
Son dönem birçok kişi ”Hesabınızdan terör örgütlerine para aktarılmış. Operasyon yapacağız bize yardım edin” şeklindeki bir telefonun ardından dolandırıcıların kurbanı oldu. Telefondaki kişinin istediği parayı, istedikleri noktaya bırakanlar arasında ünlü isimler, profesörler, avukatlar hatta emekli askerler bile var.
 
10 AYDA 10 MİLYON 
İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü’nün verilerine göre, Ocak 2013 itibariyle İstanbul’da bu şekilde 813 dolandırıcılık vakası gerçekleşti. Dolandırıcılara kaptırılan toplam para ise 10 milyon lira. Bunun dışında 6 milyon lira ise suçüstü operasyonlarla kurtarıldı.
 
'POLİS PARA İSTEMEZ'
Operasyonlarda 170 kişi yakalandı. Bunlardan 75’i tutuklandı. Uzmanlara göre dolandırıcılar polisin aldığı tedbirlere göre yeni yöntem ve usuller geliştiriyor. Ancak dolandırıcıların “Başkomiser X, hesabınızdan terör örgütlerine para aktarılmış” şeklinde başlayan yöntemleri ise hiç değişmedi. “Polis huzur ve güven verir, para istemez” diyen emniyet yetkilileri vatandaşları bu tür telefonlara kanmamaları konusunda uyarıyor.
 
Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER