Tunç Soyer haklı

Durun yazıyı okumadan ‘’Hayrola Erol ‘’diyerek yargısız infaz yapmayın.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e seçimlerden önce çok ağır yazılar yazdım ve eleştirdim. O konular başka, şimdi değineceğim konu başka.

Bundan böyle Soyer’i doğru yaptığı işlerde tebrik ederken yanlış yaptığını düşündüğüm projelerinde de eleştirmeye devam edeceğim

Şimdi gelelim konumuza. Son günlerde Tunç Soyer’in, Varyant’ta bulunan “Şato’yu” konut olarak kullanacağı iddialarıyla birlikte Soyer ailesine adeta bir linç kampanyası başlatıldı.

Bana göre geçmiş başkanların temsil ettikleri makama yönelik böyle bir kararı çok önceleri almış olmaları gerekirdi.

Nasıl bu şehirde Vali’nin, Ege Ordu Komutanı’nın ve diğer üst düzey bürokratların kendilerine tahsis edilmiş konutları varsa İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarının da görevleri süresince oturacakları prestijli bir konuta ihtiyaçları vardır.

Bu sorun bildiğim kadarıyla Melih Gökçek zamanında Ankara’da çözüldü. O zaman da Ankara’da kıyamet kopmuştu. Şimdi ne oldu? İsterse o konutta Mansur Yavaş oturabilir, oturmalı da.

İstanbul’da da durum farklı değil. Sonuçta büyükşehir başkanları bulundukları kentin seçilmiş en üst düzey bireyleridir. Elbette bu kişiler görev yaptıkları sürece uygun konutlarda yaşamlarını sürdürmelidirler.

Yurt dışında da böyle uygulamalar çoktur.

İzmir’e başkanların 5 yıllık görevleri süresince birçok önemli yerli ve yabancı konuk gelmektedir, başkanlar bazen bu konukları eşleri ile birlikte evlerinde ağırlamak durumunda kalmaktadırlar.

Sonunda bu konut belediyenin malıdır ve başkanlar bu konutlarda bir anlamda misafirdirler.

Şato’nun konuta çevrilmesi doğru bir karardır ve Tunç Soyer’i bu cesaretli ve İzmir için geç kalınmış kararından dolayı tebrik ederim.

Konuya şöyle bakmamız gerekir; Tunç Soyer, İzmir’i ve İzmirlileri temsil etmektedir. Bizi temsil eden kişinin İzmirlilere yakışan bir konutta misafirlerini ağırlaması çok doğaldır.

Keşke geçmişteki başkanlar böyle cesaretli bir adım atsalardı da biz bugün bu konuyu tartışmıyor olsaydık.

Unutmayalım ki Tunç Soyer’de görevi bıraktığı zaman bu konutu kendinden sonra gelecek başkana devredecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yücel okutur
Yücel okutur - 1 yıl Önce

Erol Bey yazınızın konusuna aynen katılıyorum 80 yıl öncesinin proletarya fikirleriyle bir yere gidilemiyeceğini herkesin görmesi gerekir selamlar sevgiler

Müjde Simav
Müjde Simav - 1 yıl Önce

Çok yerinde karar... Hayırlı olsun.