Trafik

Elbetteki bir yerlerde sıraya girmek ve sıramızı bilmekten sonra yaşamdaki duruşumuzun en samimi göstergelerinden birisi de trafik… Yola çıkmak bir ülkede olup bitenleri anlamak için yeterli bence. Hem de her şehirde de farklı işliyor trafik kuralları bence. Her plakaya da özel olabiliyor bazen de trafik. Ehliyet almadan önce şehirlere ait plaka numaralarını niye ezberletirler diye düşünürdüm. Anladım ki ülkemizde illere özgü trafik kuralları var ve bu illerdeki sürücüler diğer şehirlere gittiklerinde kanıksadıkları kuralları uygulamaya çalışıyorlar.

Benim gibi bir işiniz var ise ister istemez gözlem yaparsınız. Konu bir de insan davranışları ise, hele alışılmışın dışında iseler, gözlemlemek bazen eğlenceli olduğu gibi, çoğu zaman üzücü olabiliyor veya hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. Üzgünüm beyler, gözlemlerim sonucunda genel itibari ile kötü araç kullandığınız kanaatindeyim. Nereden mi vardım bu sonuca. Hemen bir iki örnek yardımı ile açıklayalım o zaman. Erkekler genellikle kadın sürücülerin yavaşlığından yakınır. Öyle değil mi? Kadın sürücülerin erkek sürücülerin hangi hatalı hareketlerini sevmediklerinden haberleri bile olmaz. Çünkü genellikle erkek sürücüler kendilerinin mükemmel araç kullandıklarını düşünürler. Ama işin aslı öyle değil beyler… Hatalı sollamalar sizde, şehir içinde süratli araç kullanmak sizde, sağ sol aynaya bakmadan, yol kime ait bakmadan tali yoldan ana yola son hızla girmek sizde… Otobanda 150 km hız ile sol şeritten giden araca bile selektör yapmak sizde, alkollü araç kullanmak sizde… Dahası da var ama konu bu değil… Bütün bu hatalı hareketleri yaparken dikkatli araba kullanma görevi kadınlara kalıyor… İstatistiklere bakın isterseniz. Ciddi trafik kazalarının çoğunu erkek sürücüler yapıyor (profesyonel olarak şoförlük yapanlar hariç) . Durum bu iken sanırım kimse kadınları kötü araba kullanmakla suçlayamaz. Onlar dikkatli kullanmak zorundadırlar kazaya sebebiyet vermemek için. Yahut yayalara yol vermek iyi bir şey diye düşünürler ya da diğerlerinin hayatının da önemli olduğunu… Bir yere on dakika önce gitmenin hayatlarından daha değerli olmadığını bilirler, tıpkı evdeki rolleri gibi ya da hayatı yaşama biçimleri gibi. Bahsettiğim her durum çoğunlukla ilgili olup istisnalar bu genellemeler dışındadır.

Aynı trafikteki gibi ilişkide de erkekler çoğunlukla kendi davranışlarının farkına bile varmazlar. Profesyonel yardıma başvuranların çoğu kadındır. Oysa bu kadınlar ilişkiyi iki kişi yaşarlar. Ancak eşlerinin duyarsız davranışlarından dolayı tükenmişlik, yorulmuşluk nedeniyle profesyonel yardıma ihtiyaç duyarlar. Aynı trafikteki gibi… Erkekler yaptıklarından habersiz bir şekilde, konforlarından ödün vermeden yaşar giderler… Kadın çaba sarf eder, erkek farkında bile değildir olan bitenin… Trafikte kadınların yavaşlığından yakındıkları gibi, evde de kadınların şikayet etmelerinden sıkıntı yaşarlar. Sadece şu kadarını görebilseler aslında her türlü ilişki ve trafik kazaları engellenebilir. Kadınlar sizin yerinize psikoloji kitapları okumaktan, evde pervane olmaktan, trafikte beceriksiz damgası yemekten, ilişki sorumluluğunu tek başına üstlenmekten yoruldu beyler… Hem kendi sağlığınız hem de sevdiklerinizin sağlığı için sadece biraz daha duyarlı insan olma çabası yeterli oysa ki… Sadece biraz çaba… Çünkü hala kadınlar trafikte dikkatli olmaya, evde dırdır yapamaya devam ediyorlar… Haydi yine iyisiniz… Yani hala umudunuz var sizden vazgeçmemişler…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayça Gürkan
Ayça Gürkan - 3 hafta Önce

Eline sağlık cinsiyet ayrımcılığının yoğun kullanıldığı bir alanı da vurguladığn için teşekkürler. Trafik kaza haberlerinin cinsiyet belrtilmeden verildiği hatta hiç verilmediği günler dilerim sevgiler.

Mehmet Düzgören
Mehmet Düzgören - 3 hafta Önce

Sayın hocam, yazdığınız makalede ki tespitleriniz mükemmel. Erkek sürücüler, özellikle 20 - 40 yaş arası erkek sürücü davranışları ve kazaların tamamına yakınının içinde olması üzücü. Peki sadece yazarak ve yaptıklarından şikayet ederek erkekleri düzeltmek mümkün olacak mı. Hep birlikte daha başka farkındalık yaratacak eylemlere mi ihtiyacımız var. Son satırlarımda da kenara koyduğunuz kadın sürücüler için gördüğüm gerçeklerle ilgili izlenimlerimdenbahsetmek istiyorum. O sayıca küçük olan, ancak öz güveni yüksek kadın sürücüler de sütten çıkan akkaşık değiller. Ara yoldan tali yola gaz kesmeden çıkanlar, önündeki araç kalkış yaparken yavaş kaldığı için kornalarını çalanlar, geçiş üstünlüğünün her koşulda kendilerine ait olduğunu zannedenler, dikkatsizlik nedeniyle ( telefonla konuşurken) ışığın kırmızı yandığını görmezden gelenleri önlemek içinde bir şeyler yapma zamanıdır diyorum. Ev içinde evli biri olarak kadınları bunalıma sokan hemcinslerim de kınamak istiyorum. Hayat müşterektir ifadesi sanki tarih öncesinde kaldı gibi. Saygılarımla.

Sukru bas
Sukru bas - 3 hafta Önce

Haklısın dahasi var az bile elestirmissin

Ertuğrul Bilen
Ertuğrul Bilen - 3 hafta Önce

Son cumle hepsinin üstünde.

Mehmet ÖZDOĞAN
Mehmet ÖZDOĞAN - 3 hafta Önce

Tazelenme öğrencisi olarak sizi tanımak çok güzel.Yazılarınızı kaçırmamak niyetindeyim.Bu yazınız bizim gibi duyarlı , sorumluluğunu bilen kişileri kapsamıyor.Umarım diğerlerinin de kulağına küpe olur.Saygılar öğretmenim.

HuriserÖztürk
HuriserÖztürk - 3 hafta Önce

Bundan daha iyisi nasıl olur?