banner51

'Yüksek Tansiyonun Sorumlusu Beyinde'

Bilim insanları, yüksek tansiyona neden olan yeni bir suçlu tespit etti. Araştırmalar, sigara, aşırı kilo, stres gibi faktörlerin yanı sıra, yeni keşfedilen sinir hücrelerin yüksek tansiyonu tetikleyebileceğini gösterdi.

'Yüksek Tansiyonun Sorumlusu Beyinde'

 

Tıp dünyasında en çok rastlanılan rahatsızlıklardan biri olan yüksek tansiyonun sorumlusu beynimizde olabilir. İsveçli bilim insanları, fare beyni üzerinde yaptıkları araştırmada, kan basıncını ve diğer kardiyovasküler fonksiyonları etkileyen sinir hücreleri kümesi keşfetti.
 
LiveScience sitesinin haberine göre, farelerin beyninde daha önceden fark edilmeyen sinir hücresi kümesinin, hipertansiyon ve diğer kalp rahatsızlıklarının izini sürmekte yeni bir ipucu oluşturabileceği ifade edildi.
 
Clinical Investigation dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ‘parvalbuminergic’ nöronların sınıfına giren yeni keşfedilen hücreler, fare beyninin hipotalamus bölgesinde yer alıyor. Hipotalamus, susama, vücut sıcaklığı ve kan basıncı gibi bilinç dışı fonksiyonları kontrol ediyor.
İsveç’in Karolinska Enstitüsü’nde moleküler biyolog olan Jens Mittag’ın başını çektiği ekip, tiroid hormonu reseptöründe mutasyon olan fareler üzerinde çalıştı. Hayvanların sahip olduğu eksiklik, kalplerinin sıcaklık değişimi gibi stres uyarıcısı olan etkenlere normal tepki göstermesini engelledi.
 
İNSANLARDA İŞE YARAYABİLİR Mİ?
Tiroid hormonu bozukluklarının, insanlarda kalbi doğrudan etkilediği biliniyor. Mittag ve ekibi, hipotalamusun rolünü saptamak için mutasyonlu farelerin beyinlerini taradı ve farelerin beynin bu kısmında önemli miktarda parvalbuminergic nöron eksikliği bulunduğunu fark etti.
 
Bilim insanları, araştırmalarından şu sonucu çıkardı: Tiroit bezi tarafından üretilen tiroid hormonu, kısmen parvalbuminergic nöronların oluşmasında rol oynuyor. Hormonun eksikliği, embriyonik gelişim sürecinde parvalbuminergic nöronların oluşmasını engelliyor.
 
Tespit edilen nöronların rolünü kesinleştirmek isteyen bilim insanları, başka bir fare grubunda virüs kullanarak parvalbuminergic nöronları yok etti. Bu fareler daha sonra bulundukları ortamın sıcaklığı değişince hipertansiyon ve kalp atış hızı sorunuyla karşılaştı.
 
LiveScience’a açıklama yapan Mittag, “Beyinde kardiyovasküler fonksiyonların kontrolünü düzenleyen bölgeler var. Ancak ilk kez hipotalamusta hücresel seviyede bir dengeleyici tespit ediyoruz” dedi. Mittag, “Bu hücrelerin neden daha önce keşfedilmediğini bilmiyorum... Sanırım ilk tespiti yapmış olma konusunda şanslıyız” dedi.
 
ÖNEMLİ SONUÇLAR
Bilim insanları, tespit edilen beyin hücrelerinin farelerde olduğu gibi insanlarda da aynı etkiyi gösterip göstermediğinin anlaşılması için birçok deney yapmaları gerektiğini ifade etti.
 
İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırma ise hamile kadınların yeterli seviyede tiroid hormonu ürettiğinden emin olunması gerektiğinin altını çizdi. Aksi takdirde, doğacak bebeğin beyni yeterli  parvalbuminergic nöron üretmemesi halinde kardiyovasküler hastalıklar çekebileceği ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 16:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER