Twitter'dan Reyting Ölçümü Geliyor

Alternatif reyting ölçümüyle ilgili tartışmaların ardından TV kanallarının programlarında "Hashtag"lere yer vermesiyle Twitter üzerinden reyting ölçümü gündeme geldi.

Twitter'dan Reyting Ölçümü Geliyor
Sosyal medya üzerine çalışmalar yapan YNKLabs şirketi, geliştirdiği "Semantik Bariyer Sistemi"yle TV seyircilerinin Twitter üzerindeki paylaşımlarını analiz ederek kullanıcıların TV kanalları, program yapımcıları ve reklam verenlerle ilgili neler düşündüklerini analiz ediyor.
 
Çalışmaya ilişkin soruları yanıtlayan YNKLabs şirketi kurucu ortağı Deniz Umut Dereli, alternatif rating sisteminin tamamen sosyal ağ üzerine kurulu bir sistem olduğunu belirterek analizlerin tamamını twitter üzerinden yaptıklarını söyledi. 
 
Türkiye'de aktif olan Twitter kullanıcı sayısının yaklaşık 14 milyon olduğunu, günde ortalama 10 -20 milyon aralığında Tweet atıldığını aktaran Dereli, geliştirdikleri yazılımın bu tweetleri ayrıştırdığını ve bu Tweet'lere anlam yüklediğini kaydetti.
 
Dereli, alternatif rating sisteminde reklam verenler ve kanallar için bunun ölçeklendirilebilmesinin önemine dikkati çekerek, "Söz gelimi ben X programla ilgili reklam verdim. Reklamım seyrediliyor mu? İşte bunu Twitter ile ölçebilirsiniz" dedi.
 
Normal rating sisteminde çok kısıtlı bir kitle üzerinden ölçüm yapılabildiğine dikkati çeken Dereli, "Twitter'da ise milyonlarca kitle üzerinden istediğiniz kesiti alıp, istenilen kitleye uygun, hangi kanalın ne mesaj verdiğine, hangi kitleye ulaştığına göre seçimler yapıyorsunuz" ifadelerkini kullandı. 
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER