Şifreyi kırdı, arabayı kaptı!

17 yaşındaki bir çocuk, kırılmış iPhone karşılığında 3 adet iPhone 8 ve Nissan 350Z aldı

Şifreyi kırdı, arabayı kaptı!

2007'de Apple, iPhone'u AT&T'ye özel olarak piyasaya sürdü. Dolayısıyla AT&T müşterisi olmadıkça, ABD'deki alıcılar yeni telefon modelini satın alamadılar.

İlk iPhone'ların kilidini açmak oldukça zorluydu çünkü teknoloji yeniydi. Apple da bu işi olabildiğince zorlaştırmaya çalıştı. Ancak GeoHot olarak da bilinen George Hotz, Ağustos 2007'de sadece 17 yaşındayken buınu hızlı bir şekilde başardı ve iPhone'un şifresini kırdı.

iPhone'un kilidini açmak için oldukça karmaşık olan bu teknik, daha fazla yöntem için kapıyı açtı. Bir ay sonra aygıtın kapağının altında herhangi bir ayar gerektirmeyen yazılım tabanlı bir sistem kullanarak aynı işlem yapıldı. 

Ancak, iPhone'un kilidini açan ilk kişi Hotz olduğu için, onun yöntemi 2007'de oldukça faz kullanıldı. Bu da Certicell'in kurucusu Terry Daidone'un dikkatini çekti. Daidone Hotz ile temasa geçti ve kilitli bir iPhone istedi. Hacker'ın reddedemeyeceği bir teklif yaptı.

Certicell'in kurucusu Daidone kırılmış bir iPhone karşılığında Hotz'a 3 adet iPhone 8 ve Nissan 350Z teklif etti. Hotz ise bunu kabul etti. 

(milliyet.com.tr)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER