Samsung yeni telefonlarını 2020'de ülkemizde satmayabilir

Yandex‘in 2015 yılındaki itirazı sonucu Rekabet Kurumu ile Google arasında bir gerginlik başlamıştı.

Samsung yeni telefonlarını 2020'de ülkemizde satmayabilir

Bu gerginlik geçtiğimiz gün kötü bir şekilde sonuçlanmıştı. Rekabet Kurumu ile anlaşamayan Google, 2020 yılında satışa sunulacak olan Android telefonlarda Google hizmetlerine yer verilmeyeceğini açıklamıştı.

Huawei’nin de geçtiğimiz aylarda başına gelen bu olayın ardından krizin ilk çatlağı bugün ortaya çıktı. Sektörden alınan bilgilere göre; Samsung, 2020 yılında tanıtacağı Galaxy S11 ve Note 11 dahil olmak üzere yeni telefonlarını Türkiye’de satışa sunmayacak. Ayrıca bu iddiada Samsung’un 2020 yılındaki Türkiye’deki etkinliklerini bile erteleyeceği yer alıyor.

Şimdilik konuyla ilgili Samsung Türkiye cephesinden resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak Huawei Mate 30 ailesin resmi olarak Türkiye’de satışa sunulmadığını düşünürsek, bu iddianın doğru olma olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Google cephesinden gelen açıklamalara göre; Rekabet Kurumu ile anlaşma yapmak için Google çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Ancak bu çalışmaların nasıl sonuçlanacağı ise büyük bir merak konusu.

Ancak Türkiye’deki Android telefon pazarını göz önünde bulundurursak; Google’ın Türkiye’de kan kaybetmemek için bazı konularda fedakarlık yapacağını söyleyebiliriz.

Umarız Google ile Rekabet Kurumu arasındaki gerginlik 2020’nin ilk ışıklarında tatlıya bağlanır. Aksi durumda bu yasaktan Android telefon pazarı oldukça fazla etkilenecek. Bu durumun Türkiye’de rakipsiz kalacak olan Apple’a yarama ihtimali çok yüksek. Bakalım Google ilerleyen günlerde nasıl bir hamle yapacak?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER