Nedeni 'Ölçüm Hatası' Çıktı

Küresel ısınmayla mücadele çalışmalarına muhalif çevrelerin elindeki en büyük kanıt olan "düz çizgi" argümanının bir ölçüm hatası olduğu ortaya çıktı.

Nedeni 'Ölçüm Hatası' Çıktı
Yapılan yeni bir araştırma, küresel ısınma grafiklerinde son 15 yılda görülen düz çizginin nedeninin ısınmanın durması olmadığını gösterdi.
 
Aksine küresel ısınma geçmiş dönemlerde olduğu gibi hızla devam ediyor. York Üniversitesi'nden Kevin Cowtan ve Ottawa Üniversitesi'nden Robert Way'in araştırmasına göre, düz çizgi iklim araştırmacılarının Kuzey Kutbu çevresindeki artışı ölçememiş olmasından kaynaklanıyor.
 
HER ZAMANKİNDEN DAHA YOĞUN
Cowtan ve Way'in geliştirdiği uydu göstergesi ölçümleri ise küresel ısınmanın her zamankinden daha yoğun olduğuna işaret etti.
 
Çalışma ile beraber küresel ısınmanın 1998 yılından beri durduğunu iddia edenlerin tezlerini çürütülüyor.
 
Ulaşılması zor olan Kuzey Kutbu’ndan alınan yüzey sıcaklığı verilerinin yetersizliği, iklim değişikliği çalışmaları yapanlar için uzun zamandır problem olarak görülüyordu. Yine de Cowtan ve Way’in Kuzey Kutbu’ndaki ısınmanın altını çizen deneyimli iklim araştırmacılarını şaşırtıyor.
 
Almanya’daki Postdam Enstitüsü İklim Etkileri araştırmasını yürüten isimlerden Stefan Rahmstorf, “Kutup bölgelerinden alınan verilerin yetersizliği uzun zamandır biliniyordu ancak bu çalışma basitçe problemi çözmeye yetti” diyor.
 
Kaynak: veteknoloji.com
Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER