banner51

NASA İlk Mürettebatlı SpaceX Test Uçuş Tarihini Açıkladı

Temmuz 2011’de gerçekleştirilen Atlantis uçuşundan beri mürettebatlı uçuşun gerçekleştirilmediği ABD’de, NASA’nın yeni açıklaması coşkuyla karşılandı. 2019, 7 yıllık bekleyişi sona erdirebilir.

NASA İlk Mürettebatlı SpaceX Test Uçuş Tarihini Açıkladı

NASA, SpaceX Dragon’un 7 Ocak 2019’da havalanacağını duyurdu. Dragon kapsülü mürettebat için yapılmış olsa da ilk test uçuşunda kapsülde mürettebat bulunmayacak. Test uçuşu başarılı olarak tamamlandığı takdirde, Haziran 2019’da mürettebatlı uçuşun gerçekleştirilmesinin önünde bir engel kalmayacak.

BOEİNG TARİHLERİ DE NETLEŞİYOR

SpaceX gibi NASA’yla ticari mürettebat sözleşmesi bulunan Boeing’in de 2019 yılı için planladığı uçuş tarihlerini açıklandı.Mart 2019’da test uçuşunun gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yine benzer şekilde uçuşun başarılı geçmesi durumunda da Ağustos 2019’da mürettebatlı uçuş gerçekleştirilecek. Uçuş için CST-100 Starliner kapsülü kullanılacak.

TEST UÇUŞLARI SON DERECE KRİTİK

Test uçuşlarından elde edilecek verilerin tamamı son derece hassas şekilde değerlendirilecek. Performans, güvenlik ve olası problemlerin çözülme olasılığı gibi değerlendirmeler sonucunda sistemin tamamı onaylandığı taktirde mürettebatlı uçuşlar için izin çıkacak.

NASA basın sözcüsü Marie Lewis’in Reuters’e yaptığı açıklamada bu durum net bir şekilde ifade edildi:

Uçuş güvenliği, programlardan daha büyük bir önceliğe sahiptir.

Uçuşların sorunsuz şekilde geçmesi ve çalışmaların planladığı şekilde gerçekleşmesi uzay maceramızda daha hızlı yol kat etmemizi sağlayacak olsa da uçuş emniyetinden ödün verilmemesi her zaman için en önemli konu olarak yerini koruyacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER