NASA Güneş'e en yakın fotoğrafı paylaştı

NASA tarafından kısa bir süre önce uzaya yollanan Parker Solar Probe , Güneş’in yörüngesine yerleşecekti

NASA Güneş'e en yakın fotoğrafı paylaştı

Solar sistemimizin tek yıldızı Güneş’i yakından incelemek adına gönderilen Parker Solar Probe tarafından çekilen ve insanoğlunun çektiği Güneş’e en yakın kare olarak adlandırılan fotoğraf , bugün yayınlandı.

Bir araba büyüklüğünde olan ve 1.5 milyar dolara mal olan Parker Solar Probe , ağustos ayında uzaya fırlatılmıştı. Güneş’e Dokunmak ismi verilen görevi icra etmek adına gezegenimizden uzaklaşan uydu, 1976 yılında gönderilen Helios-2 uydusunun 43 milyon kilometrelik rekoru kırarak, Güneş’e en çok yaklaşan insan yapımı cisim olmuştu.

Ekim ve kasım ayı arasında 12 gün boyunca Güneş’i çevreleyen, ultra sıcak kozmik atmosfer corona bölgesine ilerleyen Parker Solar Probe , Güneş’in içi olarak adlandırılan bölgeden fotoğraf gönderdi. Güneş’in içinden çekilen ilk fotoğraf olarak tarife geçen görüntü, bilim insanlarının yanı sıra gören herkesi heyecanlandırmayı başardı.

Parker’ın WISPR (Wide-field Imager for Solar Probe) adı verilen sensörüyle Güneş’ten yaklaşık 25 milyon kilometre uzakta çekilen fotoğrafta, yıldızımızdan çıktığı bilinen iki Güneş materyali püskürmesi, dikkatlerden kaçmadı. Arka planda yer alan parlak cismin Jüpiter olduğu belirtilirken, diğer siyah noktaların ise arka plan netleştirmesi sonrasında ortaya çıkan bozulmalar olduğu aktarılanlar arasında yerini aldı.

Güneş ’e yaklaştıktan sonra ilk sinyalini 19 Eylül tarihinde gönderen uydu, gönderdiği sinyal ile görevini başarıyla icra ettiğini söylemişti. 12 günlük seyahat sonrasında Güneş’in atmosferinin içine giren Parker, ilk fotoğrafını göndermiş oldu. Bundan sonra hızını yavaş yavaş artırarak, Güneş’e ayak uydurmaya çalışacağı belirtilen Parker Solar Probe’un, 2025 yılına kadar görevinin başında kalacağı ve insanlara bilgi göndermeye devam edeceği söylendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER