banner51

Mobil uygulama tepki çekiyor!

Suudi Arabistan'da erkeklerin kadınların seyahatlerini kısıtladığı mobil uygulama Apple tarafından incelenecek. Uygulamaya dünyanın dört bir tarafından tepki yağıyor.

Mobil uygulama tepki çekiyor!

İsmi Absher, Suudi Arabistan'da bir telefon uygulaması. Google Play ve AppleStore'dan indirilerek kullanılabilen uygulama çeşitli kamu hizmetlerini sunarken erkeklerin kendilerine bağlı kadınların yurt dışına çıkmasını yasaklamasını da sağlıyor.

Birkaç yıl önce geliştirilen ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama eşleri, kız kardeşleri, veya kızları ülkeden çıkmak istediğinde erkeklere bildirim gönderiyor.Uygulama birçok insan hakları örgütünün tepkisini çekiyor.

Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Ron Wyden bir mektup yazarak Apple ve Google'a çağrıda bulundu.

Wyden "Suudi Monarşisinin kadın haklarını kısıtlamaya çalışmasının haberdeğeri yok ama Amerikan Şirketleri Suudi hükümetinin erkek egemen sistemine hizmet etmemeli" dedi.

Apple CEO'su Tim Cook ise uygulamadan haberi olmadığını ama inceleyeceklerini açıkladı.

Bazı kadınlar bağlı olarak tanımlandıkları erkeklerin telefonlarındaki uygulamayı gizlice kullanarak kendilerine yurt dışına çıkma izni tanımlıyor.

Suudi kadınlar ülkelerinden dışarı çıkabilmek için bir erkekten, genellikle de kocaları veya babalarından izin almak zorunda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER