Mars’ta "soğuk tuzak"

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Mars Express uzay aracının gönderdiği son fotoğraflar, Kızıl Gezegen Mars'daki Korolev kraterinin büyük miktarda donmuş su bulundurduğunu gösteriyor

Mars’ta "soğuk tuzak"

Bilim insanları, eskiden Mars üzerinde nehirlerin, göllerin ve hatta okyanusların olduğuna inanmakta. Bu suların büyük kısmının atmosferle birlikte uzaya buharlaşıp gittiği tahmin ediliyor.

ESA'nın Mars Express yörüngesi, beş yörünge boyunca kraterin fotoğraflarını çekti ve bu çarpıcı görüntüyü oluşturmak için beş "şerit" birleştirildi. Korolev krateri, yıl boyunca 1.8 kilometrelik bir buzla dolu olduğu ve bunun "soğuk tuzak" olarak bilinen bir olay tarafından sağlandığı düşünülüyor.

Kraterin buzu boyunca hareket eden hava soğuyor ve daha sonra buzun üzerinde bir çeşit kalkan olarak hareket eder, bu da tüm yıl boyunca soğuk ve donmuş halde kalmasını sağlıyor. Mars Express 2003 yılından beri Dünya'ya resim ve bilimsel verileri göndermekte. Gönderilen resimlerden de gördüğünüz üzere Mars Express yüksek kaliteye sahip resimler çekiyor ve Dünya'ya iletiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER