Mars'ın Haritası Ortaya Çıktı

Avrupa Uzay Ajansı (ESA)’nın Mars Express uzay aracı tarafından en son gönderilen verilerle hazırlanan üç boyutlu bir harita, izleyenleri kızıl gezegen üzerinde unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor.

Mars'ın Haritası Ortaya Çıktı
ESA tarafından önceki gün yayınlanan görüntüler, şu ana kadar hazırlanmış en detaylı Mars haritası üzerindeki en yüksek volkanlardan en derin kanyonlara, nehir yatağı kalıntılarından meteor kraterleri ve lav akıntısı izlerine kadar pek çok yer şekli üzerindeki bir uçuş simülasyonu niteliğinde.
 
Uçuş görüntüleri, Mars Express üzerindeki yüksek çözünürlüklü stereo kamera ile çekilen fotoğraflardan meydana getirildi.
 
Mars Express uzay aracının gönderdiği son veriler, kızıl gezegenin neredeyse tamamını içeren bir küresel dijital topografik haritanın oluşturulmasında kullanıldı. Bu da eşsiz nitelikte detaylı bir görsel sonuç ortaya çıkardı. ESA bünyesindeki bilim insanları, daha önce rastlamadıkları yer şekillerini ve bunların oluşum süreçlerini inceleme imkanı buldu.
 
2 Haziran 2003’te uzaya fırlatılan Mars Express, 6 buçuk aylık bir yolculuğun ardından gezegene ulaşmış, gönderdiği fotoğraflarla bilim insanların Mars hakkında önemli keşiflerde bulunmasını sağlamıştı. Uzay aracı 2015’e kadar gözlemlerini sürdürecek.
 
Kaynak: teknolojioku.com
Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2013, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER