iPhone 6 Uçtu Gidiyor; Ama...

iPhone 6 satışları Apple'ın yüzünü güldürüyor ama iPhone 6 Plus, çok ayrı tellerden çalıyor!

iPhone 6 Uçtu Gidiyor; Ama...
Apple'ın altıncı nesil iPhone'ları büyük umutlarla piyasaya çıkmışken, sadece "daha az satması" beklenen küçük iPhone 6'nın satışları beklentinin üzerine çıktı. Pahalı ve büyük model olan iPhone 6 Plus ise, beklentilerin çok altında kalmaktan kurtulamadı.
 
ABD cep telefonu piyasasında pazar payı Ağustos 2014'te yüzde 30.1'e kadar düşen Apple, yeni iPhone 6'ların satışa çıkmasıyla payını yüzde 42'ye kadar çıkardı. Android telefonların yüzde 63 olan payını ise yüzde 53'e kadar indirmeyi başardı. 
 
Bir milyardan fazla vatandaşı ile dünyanın en büyük pazarı olan Çin'deki satışları da artan Apple, yüzde 13 oranındaki payını yüzde 16 seviyesine çıkarttı. Şirketin Avustralya'daki payı yüzde 25'ten yüzde 40'a, Japonya'daki payı ise yüzde 27'den yüzde 48'e çıktı. Avrupa'da ise iPhone'lar aynı başarıyı yakalayamadı zira pek çok Avrupa ülkesinde pazar payları yüzde 10-15 arasında geziniyor.
 
ABD'den gelen ilginç bir istatistik de, iPhone 6 modelleri hakkında. ABD'li iPhone kullanıcıları, pahalı iPhone 6 Plus modeli yerine iPhone 6'yı tercih ediyor. ABD'de satılan her iPhone 6 Plus için iPhone 6'dan üç tane satılıyor. Yani iPhone 6 satışları üç kat daha fazla. İngiltere'de ise bu oran daha da dramatik: 4 kat.
 
iPhone 6 Plus'ın satışlarının kötü gitmesinde, cihazın bükülmesini konu alan BendGate skandalının da rolü büyük. Dolayısıyla, Apple'ın pazar payı oranlarını toplamasına yardımcı olan telefonun iPhone 6 olduğu anlaşılıyor.
 
Kaynak:Chip
Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2014, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER