IP Kamera Sistemleri

İç veya dış mekanın güvenliğinin sağlanarak, kontrol altında tutulabilmesi için kameralardan yararlanılır. IP kameralar kullanıcıya bir ağ üzerinden hem canlı hem de geriye dönük video kayıtlarını izleme olanağı sunar. Kablolu veya kablosuz olacak şekilde kullanabilen IP kameralar internet ya da network bağlantısıyla işlev gösterir.

IP Kamera Sistemleri

Daha eski bir teknoloji ürünü olan analog kameralara kıyasla yüksek çözünürlüklü bir görüntüye sahiptir. Bir IP kameranın çalışması için fazladan kablolara, aparatlara ve kayıt cihazına ihtiyaç bulunmaz. Bu yönüyle kurulum kolaylığı sağlayan IP kameralar kullanıcı dostudur. İnternet bağlantısına sahip olan bilgisayar, akıllı telefon veya tablete sahip olan herkes IP kameranın aktardığı görüntüleri dilediği zaman, dilediği yerden izleyebilir. IP kamera sistemleri sayesinde evler, iş merkezleri, fabrikalar, siteler, bahçeler, sokaklar ve caddeler rahatça izlenebilir. Son teknoloji ürünü olan IP kamera sistemleri ile 12 megapiksele varan kalitede görüntü elde edilebilir.

IP Kamera Nedir?

Üst veya alt kısmında yer alan sensörler sayesinde yüksek çözünürlüklü görüntü kaydeden ve ağ sistemi üzerinden işlev gösteren kameralara IP kamera adı verilir. Diğer kameralardan farklı olarak IP kameralar anlık ve geriye dönük görüntüleri ağ sistemi üzerinden kaydedip gönderme yeteneğine sahiptir. IP kamera kameranın kayıtta olabilmesi için kayıt kartına ihtiyaç bulunmaz. Son teknoloji ürünü olan bu kamera türünün faaliyet gösterebilmesi için yalnızca internet bağlantısı yeterlidir.

Kablolu ve kablosuz IP kamera olmak üzere iki farklı çeşidi bulunur. İnternet bağlantısı olan akıllı telefon, tablet, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlardan IP kameranın kaydettiği görüntüler istenildiği an izlenebilir. IP kameralar hareket algılayıcı sensörlere de sahiptir. Bu sayede hareket anında aktifleşerek alarm sistemleriyle entegre edildiğinde hırsızlığı büyük ölçüde önler. Günümüzde hem konut hem de iş yerlerinde yaygın olarak IP kameranın kullanıldığı görülür.

IP Kameralar Nasıl Çalışır?

IP kamera sistemleri temel olarak kullanıcıya yakaladığı görüntüyü istenildiğinde canlı olarak istenildiğinde de geriye dönük kayıtlardan takip edebilme olacağı sağlar. IP kameraların içerisinde sensörler bulunur. Bunlar sayesinde kaydedilen görüntüler dijital hale dönüştürülür ve ağ üzerine gönderilir. Bu sayede kameranın kaydettiği görüntüler canlı veya geriye dönük olacak şekilde izlenebilir. Her bir IP kameranın kendisine ait IP numarası mevcuttur. IP numarası sayesinde diğer ağ sistemlerinde olduğu kameralar kolayca programlanarak kurulabilir.

Ip kamera sistemleri sayesinde görüntüler kolayca saklanabilir ve sesler kaydedilebilir. Analog cctv kamera içinde ses kayıt özelliği bulunmadığı için IP kameralar güvenlikte daha çok tercih edilir.

IP kameralar analog kameralara kıyasla daha farklı bir prensiple işlev gösterir. Analog kameradan farklı olarak bir IP kameranın çalışabilmesi için bilgisayara ya da kayıt cihazına ihtiyaç bulunmaz. IP numarası sayesinde ağ üzerine kameranın kaydettiği görüntüler doğrudan aktarılabilir. Analog kameralarda görüntü aktarımı hem daha düşük çözünürlükle hem de bilgisayar veya kayıt cihazı bağlantısı ile gerçekleşir.

Hırsızlık, kundaklama, sabotaj gibi adli vakalarda suçlunun tespitinde IP kameralardan elde edilen yüksek çözünürlüklü görüntülere sıkça başvurulur. Görüntü kalitesi, kolay bakımı, kullanıcı dostu olan ara yüzü sayesinde fazla kablo kullanmadan uzaktan kolayca erişim sağlayarak IP kameralardan yararlanmak mümkündür.

IP Kameraların Kullanım Alanları Nelerdir?

IP kamera sistemleri sağladığı avantajlı yönler sayesinde yaşamın pek çok alanında kullanılabilir. Evdeki bebek bakıcısını kontrol etmek, personelin devamlılığını ve verimli bir şekilde çalışmasını takip etmek, hırsızları evden uzak tutmak gibi çok sayıda amaca hizmet edecek şekilde IP kameraların kullanımı mümkündür.

IP kameralar analog kameralar ile kıyaslandığında daha kullanıcı dostudur. Bu nedenle de kullanım alanları oldukça geniştir. IP kameralardan elde edilen görüntüler yüksek çözünürlüğe sahiptir. Her ne mesafeden görüntü alınmış olursa olsun IP kamera analog kameraya kıyasla kat ve kat daha net görüntüler sunar. Bu nedenle de güvenliğin sağlanmasında en çok tercih edilen kamera çeşidi olduğu söylenebilir. Günümüzde IP kameralar sayesinde suçluların bulunması ve yakalanması için takip edilmesi oldukça kolaylaşmıştır.

IP kamera analog kameralardan farklı olarak hem bilgisayara hem de diğer görüntüleyici cihazlara kolayca yönlendirilebilir. Söz konusu yönlendirme işlemi için de hiç bir ek kabloya da ihtiyaç duyulmaz. Bir analog kamera ile 65 adet kamera ortaklaşa kullanılabilirken bir adet IP kamera için aynı rakamın 257 adete çıktığı bilinmektedir.

IP kameralar hem yüksek çözünürlüklü görüntü sunar hem de oldukça gelişmiş bir analiz özelliğine sahiptir. Bu yüzden kalabalık ortamlarda özellikle alışveriş merkezlerinde IP kameraların tercih edildiği görülür. IP kameralar aynı zamanda kişi sayımı ve yüz tespiti de yapabildiği için hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, kalabalık sitelerde rahatça kullanılabilir.

IP kameralar otopark güvenliği için en çok kullanılan kamera çeşididir. Bunun nedeni ise IP kameraların plaka okuma özelliğidir. IP kamera sistemi sayesinde otoparka giriş çıkış yapan plakalar tespit edilerek ücret tahsilatı hatasız bir şekilde yerine getirilebilir. Günümüzde analog kameraların işlevsel olmadığı pek çok iç ve dış mekanda IP kamera kamera kullanılabilir.

IP Kamera Kullanımı İçin Gerekli Olan Unsurlar Nelerdir?

  • DSL gibi yüksek hızlı internet
  • Ethernet kablosu
  • Yönlendirici
  • Verilerin görüntülenmesi için bilgisayar

IP Kameranın Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • IP kamera sistemleri network tabanlı olacak şekilde çalışır. Bu sayede bilgisayardaki internet tarayıcısından IP adresi yazmak suretiyle kolayca yönetilebilir.
  • Analog kameralar kendisi için tanımlanan alanda bir değişiklik olursa uyarı verirken, IP kameralar geniş bir alanı kapsayacak şekilde üst düzey analizler yapabilir.
  • IP kameralar sayesinde alışveriş merkezindeki kişi sayısı ve alan yoğunluğu belirlenebilir, ısı haritası çıkarılabilir, yüz tespiti yapılabilir ve sınır ihlalleri tespit edilebilir.
  • IP kameralar sayesinde gereğinden fazla kablo kullanılması ortadan kalkar.
  • IP kamera analog kameraya kıyasla daha yüksek çözünürlükte görüntü sağlar. Bu kamerayla elde edilen görüntülerde bulunan yüzler kolayca tespit edilebilir.

Evinize, bahçenize veya iş yerinize IP kamera sistemi kurulmasını istiyorsanız 2004 yılından beri elektronik güvenlik sistemlerinde faaliyet gösteren Gazi Information Teknoloji’nin uzman ekibinden yardım alarak IP kameralı güvenlik sistemine sahip olabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER