'İlk Çevrimiçi Cinayet 2014'te İşlenecek'

Avrupa Polis Ofisi (Europol), internetin hızla gelişmesinin kullanıcıları siber suçluların saldırılarına karşı daha hassas hale getireceğini ve 'çevrimiçi cinayetlerin' baş gösterebileceğini belirtti.

'İlk Çevrimiçi Cinayet 2014'te İşlenecek'
Europol, devletlerin giderek artan 'çevrimiçi cinayet' tehdidine karşı savunmasız olduğunu belirtti. Yapılan uyarıda, siber suçluların internet teknolojilerini giderek daha iyi kullanmaya başladığı ve kritik güvenlik donanımlarını kontrol ederek hedefledikleri kişileri yaralayabilecekleri, hatta öldürebilecekleri ifade edildi.
 
Europol, garaj kapılarından hastane sağlık sistemlerine kadar internette her sistem ve donanıma ulaşabilmeyi temsil eden 'Internet of Everything' (IoE) kavramına karşı yeni adli tıp tekniklerinin geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Yetkililer, her türlü donanımın bilgisayar sistemleri tarafından kontrol edilmesini sağlayan ve yakın gelecekte akıllı evlerin, arabaların ve hatta şehirlerin kontrol edilmesini sağlayacak teknolojinin siber suçlulara da saldırı imkanı sunacağını vurguladı. Düzenlenecek saldırılar, para kazanma veya kişilere zarar verme amacı taşıyabilir.
 
'Hacker'lar Çalışmaya Başladı'
 
Independent'ın haberine göre, Europol'un uyarı açıklamasında, geçtiğimiz hafta ABD'li güvenlik firması IID tarafından sunulan rapora da yer verildi. Raporda, 'hack'lenerek ele geçirilen bir cihazla işlenecek cinayetin 2014 sonuna kadar işlenebileceği' öne sürüldü. Bugüne kadar benzer bir olay yaşanmamış olsa da, hacker'ların çeşitli bilgisayar sistemlerinde birçok güvenlik açığı tespit ettiği belirtildi.
 
Yeni Zelandalı hacker Barnaby Jack, ATM makinelerinden para püskürtmeyi başarmış, insülin pompasında güvenlik açığı bulmuş ve kalp pillerinin nasıl hack'lenebileceğini göstermişti. Jack, geçtiğimiz yıl BlackHat konferansına katılmak için gittiği Las Vegas'taki odasında ölü bulunmuştu.
 
ABD'nin eski başkan yardımcılarından Dick Cheney, kalp pilinin hack'lenebileceği korkusuyla implantını çıkarttırmıştı. Benzer konu, Homeland dizisinde de ele alınmıştı.
 
Europol, IoE'nin yepyeni bir saldırı alanını temsil ettiğini ve siber suçluların şimdiden bu alandaki açıkları değerlendirmek için çalışmalara başladığı uyarısında bulundu.
 
Kaynak: Habertürk
Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER