banner9

Hem Eğlenin Hem Para Kazanın

2005 yılında iki arkadaşın çektikleri videolarını diğer arkadaşlarıyla paylaşmak için kurduğu YouTube, günümüzde artık keyif aldıkları işleri yaparak para kazanmak isteyen insanlara bir mecra sağlıyor.

Hem Eğlenin Hem Para Kazanın

AYSEL KAYARDI / BEN HABER

Biliyorsunuz ki 2-3 yıldır Türkiye'de YouTube videolarından para kazananların sayısı çok arttı. Özgün veya sizin yaptığınız videoları YouTube’a yükleyip kanal açarsanız para kazanmaya başlayabilirsiniz.

YouTuber'lık nedir?
 
YouTuber`lık aslında son zamanlarda popüler olmuş bir terim... Artık neredeyse her 2 kişiden 1'i YouTuber. YouTuberlar, YouTube'da belli bir kitleye hitap eden ve kullanıcılar tarafından sevilen, YouTube ile iş ortaklığına giden kişiler ya da oluşumlardır. Aslında bizi her ne kadar eğlendirip bilgilendirseler de, onlar için maddi bakımdan geçim kaynağı olabiliyor. Birçoğumuz onlardan özenerek YouTube kanalı açıyor ve zaman ilerledikçe YouTube'dan maddi bir gelir elde etmek istiyoruz.
 
YouTube yayıncıları nasıl para kazanıyor?
 
Videoların içerisinde görmüş olduğunuz reklamlar, Google Adsense aracılığıyla yayınlanan YouTube reklamlarıdır. Bu reklamlar, Adsense'e kabul edilen yayıncılar tarafından videoların içine entegre edilebilir ve gösterim yada tıklama başı ücretlendirme olarak para kazanmalarını sağlar.
 
Sizler de sadık bir izleyici kitlesine ulaşarak YouTube kanalınızda reklamlar yayınlayabilir, YouTube üzerinden maddi gelir elde edebilirsiniz. Ayrıca YouTube üzerinde iyi bir yayıncıysanız, bir web sitesinden kazanacağınızdan daha iyi bir gelir elde edebilirsiniz. 
 
YouTube'da meşhur olmak için neler yapılmalı?
 
1- Gelişmelerden haberdar olun. Herkesin konuştuğu ve online olarak araştırdığı haberlerle veya popüler kültürle alakalı videolar yaparsanız, daha kısa sürede popüler olursunuz.
 
2- Sürekli olarak yeni bir içerik ekleyin. Orijinal içerikleri olan ve izleyicilerinizin hayatlarıyla alakası olan ilginç videolar hazırlıyorsanız eninde sonunda tanınırsınız. Birkaç ay sonra ve hatta bir veya iki yıl içinde ünlü olamasanız bile asla pes etmeyin. Videolar yapmaya devam edin.
 
3- Kanalınızın etkileyici görünmesini sağlayın. Kanalınızın görüntüsü, başarınızı olumlu veya olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle görüntünün cezbedici olduğundan emin olun. Sunduğunuz içerik hakkında izleyicilere bilgi vermek için kısa bir açıklama ekleyin.
 
4- Ne düşündüğünüzü açıkça söyleyin ve göz teması kurun. Herhangi bir izleyici kitlesinin önüne çıkmışsınız gibi net bir şekilde konuşmanız ve YouTube izleyicileriniz ile göz teması kurmanız gerekiyor. Doğrudan kameraya bakın ve düşüncelerinizi açıkça söyleyin.
 
5- Aşırı reklam gösteriminden kaçının. Videolarınızdan her on dakika için bir reklamdan fazla ileri gitmemelisiniz. Sürekli olarak farklı bir reklam ataması kullanıcıyı rahatsız edecektir.
 
6- Skeç veya oyun yapmayı planlıyorsanız fragmanlardan faydalanın. Parodiler de çok izleniyor. Yaratıcı ve orijinal olun. İçeriğiniz için çaba harcayın.
 
7- Her videonun ortasında, YouTube resim çekiyor ve bu resmi ön izleme olarak kullanıyor. Buna küçük video resmi deniyor. Çoğu insan bu küçük resme göre videoyu izleme kararı veriyor. Bu nedenle bu resmin ilginç olduğundan emin olun.
 
8- Ek açıklamalar ekleyin: Kutu neon renklerde olursa, insanların ilgisini çekebilirsiniz. Ek açıklamaları başka videolarınıza da bağlayabilirsiniz.
 
9- Oyun videoları yapacaksanız, videolar eğlenceli ve kısa olsunlar.
 
10- Kanal fragmanı ekleyin. Havalı bir müzik koyun ve insanlara ne yaptığınızı gösterin. “Merhaba, benim adım (X) ve (şununla) ilgili bir video çektim” diyerek 10 dakikalık bir video çekmeyin. Yaratıcı olun ve kendinizi net bir şekilde ifade edin.
 
11- Videolarınız sıradan değil, çekici olsun. Küçük bir vurgu, mizah veya üslup ekleyebilirsiniz. Ayrıca çarpıcı bir son da ekleyebilirsiniz. Videoların samimi ve davetkar olduğundan emin olun. Tarzınız samimi ve davetkar olursa daha çok aboneniz olur.
 
12- Popüler olduğunuz zaman bencil ve küstah olmayın. Zirvede kalmanızı sağlayacak olanların fanlarınız ve izleyicileriniz olduğunu unutmayın.
 
13- Her video eğlenceli görünsün! Arka plan müziği, ses efektleri, ağır çekimde tekrarlanan eğlenceli sahneler, renk değişimleri kullanın ve arka planının düzenli olduğundan emin olun.
 
14- İnsanlara kanalınıza abone olmalarını söylemeyin. “Lütfen kanalıma abone olun” derseniz, insanlar kendilerini baskı altında hissederler. “Bu videoyu beğendiyseniz, puan verin ve daha fazlası için abone olun” gibi bir şey söyleyin.
 
15- Popüler şarkıları kullanın ancak telif haklarını hesaba katmayı ihmal etmeyin.
 
16- Kısa, çekici ve eşsiz bir isim bulun. Kendiniz olun ve eğlenceli olun!
 
17- Videoları çekmeye başlamadan önce ne yapacağınızdan emin olun. Hoşunuza gitmeyen veya amacı olmayan bir şey yaparsanız, zaman kaybetmiş olursunuz. Ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun. Şarkılar mı söyleyeceksiniz veya güzellik gurusu mu olacaksınız?
 
18- Bir kanalın banneri profesyonel gözüküyorsa, içeriği de iyi olur.
 
19- Kameradan çok uzak olmayın. Bu videonuzun kalitesini düşürür ve kendi sesinizi duymakta zorlanırsınız. Doğru mesafede olduğunuzdan emin olun.
 
20- Kendinize güvenin. Bilgisayar oyunlarında iyi olmayabilirsiniz ancak iyi bir futbol oyuncusu olabilirsiniz. En iyi yaptığınız şeylerle ilgili videolar çekin.
 
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER