Hedef Yeni Aziz Sancar'lar Yetiştirmek

Antalya’da Bilim Festivali kapsamında ilki gerçekleştirilen Kimya Olimpiyatları ile bilgi yarışmasının ödülleri, Cam Piramit’te düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Hedef Yeni Aziz Sancar'lar Yetiştirmek
Antalya’daki lise 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin katılımıyla 15- 17 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Kimya Olimpiyatları ile bilgi yarışması büyük ilgi gördü. Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sami Tuncer, hedeflerinin Nobel ödülü kazanan Aziz Sancar’ların sayısını artırmak olduğunu söyledi.
 
Yarışmada 10’uncu sınıflarda Tuğrul Avcu birinci, Sinan Kaya ikinci, Ahmet Kağan Tunçez üçüncü oldu. 11’inci sınıflarda ise Nisa Nur Öz birinci, Berke Kadıoğlu ikinci ve Ramazan Deveci üçüncü oldu. Bilgi yarışmasını da 11’inci sınıflar kategorisinde olimpiyatların birincisi olan Nisa Nur Öz kazandı. Bilgi yarışmasında ikinciliği Esra Görgeç, üçüncülüğü Sabriye Kulpu elde etti. Dereceye giren öğrencilere ödülleri ve madalyaları, 2’ncisi bu yıl Cam Piramit’te gerçekleştirilen Bilim Festivali’nin kapanış töreninde verildi.
 
HEDEF YENİ SANCARLAR YETİŞTİRMEK
 
Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sami Tuncer, hedeflerinin Nobel ödülü kazanan Aziz Sancar’ların sayısını artırmak olduğunu söyledi. Olimpiyatlar için geçen yıl kasım ayından beri hazırlandıklarını aktaran Prof. Dr. Tuncer, Akdeniz Üniversitesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen Kimya Olimpiyatları’nın büyük ilgi gördüğünü söyledi. Sadece Antalya’dan değil, Türkiye’nin diğer illerinden de katılım olduğunu anlatan Prof. Dr. Tuncer, “Kurumsal ve bireysel 160 başvuru bizi sevindirdi. Önümüzdeki yıl bölgesel, bir sonraki yıl ise ulusal ölçekte yarışma yapmayı planlıyoruz. Sadece Antalya ölçeğinde yapmayı planladığımız bu yarışmaya diğer illerden de talep gelince onlar için ayrı bir kategori yapmak durumunda kaldık" dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER