banner9

Hacker'lar Fotoğrafınızı Çekiyor Olabilir!

Dünyada büyük ilgi gören fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, kısa süre içinde Türkiye’de de popüler uygulamalar arasına girdi. İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan ve indirilme oranı milyonlara ulaşan Prisma gördüğü ilgi üzerine Android kullanıcıları için Google Play Store’da da yer aldı. Ama sahte Prisma uygulamaları da mağazada kol geziyor!

Hacker'lar Fotoğrafınızı Çekiyor Olabilir!
Prisma Lab. tarafından geliştirilen ve ilk yayınlandığı iOS platformunda büyük beğeni toplayan fotoğraf filtreleme uygulaması Prisma‘yı Android kullanıcıları dört gözle bekliyordu. Android cihazlar için uygulamanın resmi yayınlanma tarihi belirtilmesine rağmen sabırsız kullanıcıların aklını çelecek sahte uygulamalar Google Play Store’dayer almaya başlamıştı.
 
Hackerlar fırsat peşinde
 
ESET Kötü Amaçlı Yazılım Araştırmacısı Lukáš Štefanko “Google Play Store’da bir çoksahte Prisma uygulaması belirlediklerini söyledi. Štefanko sahte Prisma uygulamalarının fotoğraf düzenleme şöyle dursun, sadece reklam oynatıp, sahte anketler ve uyarılarla kullanıcıların kişiselbilgilerini almaya çalıştıklarını belirtti. Google Play Store’da piyasaya sürülen en tehlikeli sahte Prisma uygulamasının ESET tarafından Android/TrojanDownloader.Agent.GY. olarak tespit edildiğini ifade eden Štefanko, kapsamlı güvenlik yazılımlarının bu ve benzeri uygulamaları Android/Sahte Uygulama olarak tespit edip, kullanıcıları koruduğunu söyledi.
 
Uzmanlardan öneriler
 
Sadece güvenilir kaynaklardan indirme işlemi yapın.
Kullanıcı yorumlarını dikkatlice okuyun ve olumsuz yorumlara odaklanın.
Pozitif yorumların üretilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın
Uygulamanın kullanıcı sözleşmesi bölümünü mutlaka okuyun ve izinler kısmına dikkat edin
Lisanslı mobil güvenlik çözümleri kullanın.
Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER