“Fotoğrafçılar teknolojik gelişmeye yenik düşüyor”

İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanı Murat Yavuz sektörlerindeki hızlı teknolojik gelişim ve değişimlere ayak uydurmakta zorlandıklarını ve oda olarak meslekdaşlarını bu gelişmelere hazırlamak için çeşitli çalışmalar yaptıklarını söyledi. 

“Fotoğrafçılar teknolojik gelişmeye yenik düşüyor”

Geçtiğimiz günlerde oda olarak beşinci defa düzenledikleri İzmir Dijital Fotoğrafçılık ve Albüm Tanıtım Günleri’nde de sektördeki yenilikleri Türkiye’nin dört bir yanından gelen fotoğrafçılara tanıttıklarını anlattı. 9 yıldır İzmir Fotoğrafçılar Odası Başkanlığını yürüten Murat Yavuz 1983 yılından bu yana bu sektörde olduğunu belirterek şunları söyledi: “35 yıldır bu meslekteyim. siyah-beyaz karanlık odayı da gördüm, renkli fotoğraf döneminde de hizmet verdim. Düğün fotoğrafçılığı da yaptım protokol de çektim. Yıllar içinde fotoğrafçılık ve baskı teknikleri baş döndürücü bir hızla değişti. Bu gelişmelere yetişemez hale geldik. Eskiden aldığınız bir makinayı 10 yıl kullanabiliyorken, şimdi en fazla 2 yıl içinde demode oluyor. Dolayısıyla fotoğrafçı teknolojiye yaptığı yatırımın karşılığını alamıyor. Aldığı ekipmanı amorte edemeden yeni yatırım yapmak zorunda kalıyor. Bizler de odalar olarak sektöre can suyu olacak yeni projeler üretmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde İzmir Fotoğrafçılar Odası (İFO) olarak İzmir Dijital Fotoğrafçılık ve Albüm Tanıtım Günleri düzenledik Fuar İzmir’de 6 bin metrekare alanda 60 firmanın katıldığı tanıtım günleri, Türkiye’nin her ilinden profesyonal ziyaretçileri ağırladı. Sektördeki yenilikleri ve gelişmeleri meslekdaşlarımızla paylaştık. Bu ve bunun gibi etkinliklerle meslekdaşlarımızla ilişki ve etkileişim içinde bulunuyoruz. meslekdaşlarımızın değişen sektörel koşullara ayak uydurabilmesi için projeler üretmeye devam edeceğiz.” 
Özellikle genç kuşağın fotoğraf sanatına olan ilgisinin arttığını belirten Yavuz, “Herşeyin cep telefonu ile yapıldığı günümüzde gençlerin fotoğraf sanatına olan ilgisinin arttığını görmek çok güzel. Karşıyaka’da profesyonal bir fotoğraf müzesi var. Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf  Evi. İzmir’de ikinci bir müzeyi açmak istiyoruz. Bu da fotoğraf sanatının sevilmesinde ve tanıtılmasında önemli bir rol oynayacatır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER