banner51

Facebook'tan Size de Mesaj Geldi mi?

Facebook koşul ve ilkelerini güncellediğini kullanıcılarına gönderdiği bir bildirimle açıkladı. Değişiklikler 1 Ocak 2015 tarihinden yürürlüğe girecek. Peki neler değişti...

Facebook'tan Size de Mesaj Geldi mi?

2015 yılında farklı bir Facebook bizi bekliyor. Facebook'tan bildiriminizi aldıysanız eğer Facebook'un yeni koşul ve ilkeleri hakkında fikirleriniz var demektir.

Sürekli olarak yenilik peşinde olan Facebook artık hayatımızda daha da etkin olmak istiyor.

Facebook deneyiminizi üst seviyeye taşımak için yeni güncellemeler yapıyor. Reklam kontrolünü kullanıcılara veren Facebook'un yeni güncellemesi 2015'te yürürlüğe girecek.

Her gün kullandığımız Facebook uygulama ve hizmetlerine yeni bir şey ekleniyor. "Satın al" butonu aracılığıyla Facebook'tan ürünleri keşfedebilir ve satın alabilirsiniz. "Satın Al" düğmesini 2015 itibari ile test edecek olan Facebook işlemlerinizi daha kolay hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor.

Gizlilik Temel Bilgiler butonu ile artık internaktif olarak bilgi sahibi olabileceksiniz.

Veri ilkesini kullanıcılarına daha iyi anlatmanın en iyi yolu olduğunu düşünüyor. Aldığım bildirimde Facebook reklam kontrolünün artık tamamen elimizde olacağı sözünü veriyor.

Facebook, reklam türlerini kontrol edememekten şikayetçi olan kullanıcıların bu görüşünü dikkate alıp bu güncelleme yaptı.

Artık reklam türlerini kontrol etmek sizin elinizde. Facebook'a erişmek için birden fazla cihaz kullanıyor olsanız da reklamları hesabınızdan durdurduktan sonra istemediğiniz sürece internette reklam görmeyeceksiniz.

Madde madde neler değişti... İşte Facebook'un gönderdiği açıklamadan başlıklar...

Gizlilik Temel Bilgiler

Gizlilik Temel Bilgiler, Facebook'taki bilgilerinizi nasıl kontrol edebileceğiniz konusunda en sık sorulan soruları yanıtlayan interaktif kılavuzlar sunmaktadır. Etiketinizi kaldırma, arkadaşlıktan çıkarma, engelleme ve gönderileriniz için hedef kitle seçme gibi. Bu bilgi 36 farklı dilde sunulmaktadır.

Gizlilik Temel Bilgiler, istediğiniz insanlarla paylaşımda bulunmanıza yardımcı olmak için attığımız gizlilik ayarı kontrolü, herkese açık paylaşımda bulunan kişiler için hatırlatma ve basitleştirilmiş hedef kitle seçiciler gibi adımlarının sonuncusudur.

Facebook'u daha etkin şekilde kullanın

İnsanlar, önem verdikleri kişiler, yerler ve diğer şeylerle bağlantı kurmak için her gün uygulama ve hizmetlerimizi kullanıyor. İlkelerimizde yaptığımız güncellemeler, Facebook deneyiminizi geliştirmek için üzerinde çalıştığımız yeni ürünleri yansıtıyor. Ayrıca hizmetlerimizin nasıl çalıştığını daha kolay anlaşılır bir şekilde açıklıyor.

İşte bazı önemli noktalar:

Çevrenizde olup bitenleri keşfedin: Kullanmaya karar verdiğiniz özelliklere dayalı olarak konum bilgilerinizi nasıl aldığımızı açıklamak amacıyla ilkelerimizi güncelliyoruz. Milyonlarca insan sevdikleri yerlerde yer bildiriminde bulunuyor ve Yakındaki Arkadaşlar (şu anda yalnızca bazı bölgelerde kullanılabilmektedir) gibi isteğe bağlı özellikleri kullanıyor.

Bulunduğunuz yere ve arkadaşlarınızın yapmakta olduğu şeylere dayalı olarak size en alakalı bilgileri göstermenin yolları üzerinde çalışıyoruz. Örneğin gelecekte, bulunduğunuz yeri paylaşmaya karar verdiğinizde, yakındaki restoranların menülerini veya bölgedeki arkadaşlarınızın güncellemelerini görebilirsiniz.

Daha kolay alışveriş yapın:

Bazı bölgelerde, insanların Facebook'tan ayrılmadan ürünleri keşfetmesine ve satın almasına yardımcı olan Satın Al düğmesini test ediyoruz. Ayrıca, işlemleri daha da kolay hale getirmenin yeni yolları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

İhtiyaç duyduğunuz anda Facebook'ta gizliliğe ilişkin bilgileri bulun: İpuçlarını ve önerileri, daha kolay erişilebilmeleri için Gizlilik Temel Bilgiler'e taşıdık. Veri ilkemizi daha kısa ve net hale getirerek daha kolay okunmasını sağladık.

Aldığımız bilgileri nasıl kullandığımızı anlayın: Örneğin, pil ve sinyal gücü durumunu anlamak, uygulamalarımızın cihazınızda iyi çalışmasını sağlamamıza yardımcı olur. Yer bildirimleri veya gönderilerinize konum ekleme gibi isteğe bağlı özellikler sunduğumuzda telefonunuzun konumunu kullanmak için izin isteriz.

Facebook grup şirketlerinin ve uygulamalarının birlikte nasıl çalıştığını anlama:

Son birkaç yılda Facebook büyüdü ve grup şirketlerimizi, uygulamalarımızı ve hizmetlerimizi tanıdığınızdan emin olmak istiyoruz. Topladığımız bilgileri, deneyiminizi geliştirmek için kullanırız. Örneğin, Instagram hesabınız kilitlenirse, şifrenizi geri almak için Facebook bilgilerinizi kullanabilirsiniz. Güncellemelerimiz Instagram, WhatsApp ve diğer şirketlerin, bilgilerinizi ve gizliliğinizi koruma yönünde verdikleri taahhütlerde hiçbir değişiklik yapmamaktadır.

Bilgileriniz ve reklamlar:

İnsanlar bazen bilgilerinin reklamverenlerle nasıl paylaşıldığıyla ilgili sorular sormaktadır. Bu güncellemeler, bu konuda hiçbir değişiklik yapmamaktadır. Reklamverenlerin insanlara ilgilerini çekecek reklamlarla erişmelerine yardımcı oluruz ve bunu yaparken onlara kim olduğunuzu söylemeyiz. Reklamlar hakkında daha fazla bilgi alın ve gördüğünüz reklamları nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenin.

Reklamlar üzerinde daha fazla kontrol sahibi olun

Bazılarınızdan, birden fazla cihaz ve tarayıcı kullandığınızda gördüğünüz reklam türlerini kontrol etmenin zor olabildiği yönünde görüşler aldık. Geçmişte, dizüstü bilgisayarınızda belirli türde reklamları durdurduğunuzda bu seçim telefonunuzdaki reklamlara uygulanmayabiliyordu. Çok sayıda insanın Facebook'a erişmek için birden fazla telefon, tablet veya tarayıcı kullandığını biliyoruz, yani tüm cihazlarınız için geçerli olacak tek bir seçim yapmanızın kolay olacağını düşünüyoruz.

Bu nedenle, Facebook gördüğünüz reklamlarla ilgili olarak yaptığınız seçimlere tüm cihazlarda saygı duymaktadır. Kullandığınız uygulama ve sitelere dayalı olarak Facebook'ta gördüğünüz reklamları Digital Advertising Alliance üzerinden durdurabilirsiniz. Bunu iOS ve Android üzerindeki kontrolleri kullanarak da yapabilirsiniz. Bize bu tür reklamları görmek istemediğinizi söylediğinizde, kararınız Facebook'a erişmek için kullandığınız tüm cihazlarda geçerli olur. Ayrıca Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık'la başlayarak reklam tercihlerini başka ülkelerde de kullanıma sunuyoruz.

Bu güncellemelerin deneyiminizi geliştireceğini umuyoruz. İnsanların bilgilerini korumak ve anlamlı gizlilik kontrolleri sunmak, yaptığımız her şeyin merkezinde yer almaktadır ve bu duyuruların bu anlamda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2014, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER