Facebook reklam politikası ile ilgili değişim kararı aldı

Bu değişimin daha çok ırkçılıkla mücadele amacıyla yapıldığı ifade ediliyor. İşte Facebook ile ilgili önemli haberimizin detayları...

Facebook reklam politikası ile ilgili değişim kararı aldı

Facebook veya benzer platformlarda gösterilen reklamlar genellikle sizlerle çok yakından ilgilidir. Bunun nedenini hiç merak ettiniz mi? Böyle bir tablonun ortaya çıkmasındaki en büyük neden sizlerin kişisel verilerinin kullanılmasından kaynaklanıyor. Yani Facebook sizlerin hangi reklamlara ilgi gösterip hangilerine ilgisiz davranacağınızı önceden biliyor.

Şirket tarafından uygulanan reklam politikası kişilerin verilerini topladığı için büyük eleştiri almıştı. Bunun üzerine Facebook yeni bir yol haritası belirledi. Böyle bir kararın alınmasındaki en büyük etkenin kuruluşun kendisini aklama çalışmaları olduğu görülüyor.

Facebook reklamları bundan kısa bir süre önce yine benzer şekilde yoğun eleştiriler almıştı. Şirket siyahi kişilerin reklamlarını belirlerken ırk ayrımı yapmıştı. Yine aynı kişilerin mevcut konumları üzerinden bazı reklamlar belirlediği de ifade ediliyordu. Örneğin ekonomik durumu kötü olan mahallelerdeki kişilere gösterilen reklamlar ile ekonomik durumu iyi olan mahallelerde oturan kişilere gösterilen reklamlar aynı olmuyordu.

Şirketin şu anda bütün reklam politikalarını değiştirerek arşiv oluşturmaktan vazgeçtiğini söyleyebiliriz. Böylece ekonomik veya ırk durumlarına bakmadan birçok insan için aynı reklamlar gösterilecek. Facebook bugüne kadar kendisini aklamak için çok uğraşsa bile yine de çoğu zaman başarısız oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER