E-Kitapların Yükselişi

Kuzey Amerika'daki yetişkinlerin üçte biri tabletlerinde elektronik kitap okurken Türkiye'de sektör bakir bir vadiden farksız.

E-Kitapların Yükselişi
Yenilikçi teknolojilerin büyük çoğunluğunun ana vatanı olan Kuzey Amerika‘yı yeni trendlerin bir göstergesi olarak değerlendirebiliriz. Son üç yıldır tabletlerin önlenemez yükselişi ile birlikte yayınların dijital ortama aktarılması elektronik dergi ve kitapların da hayatımıza girmesini sağladı. Ülkemizdeki pek çok derginin artık bir tablet versiyonu bulunurken SDN Teknosa Magazin gibi yayınların sadece mobil cihazlara özgün olarak yayınlanması bunun bir göstergesi.
 
Pew Research Center Amerika Birleşik Devletlerinde yaptığı bir araştırma ile tabletlerin kitap okuma alışkanlıklarını ne yönde etkilediğini araştırmış. Araştırmanın ilginç sonuçları bulunuyor. Kısaca göz atacak olursak;
 
Yetişkin ABD vatandaşlarının;
 
Yüzde 42‘si bir tablet sahibi.
Yüzde 50‘si bir e-kitap okuyucu sahibi.
Yüzde 28‘i elektronik kitap okuyor
Yüzde 69‘u basılı kitap okuyor
Yüzde 4‘ü ise sadece elektronik ortamlarda kitap okuyor.
 
Yıllara göre baktığımızda ise 2011 yılında yüzde 17 olan dijital kitap okuma oranının aradan geçen üç yılda yüzde 65 oranında arttığını görüyoruz. Bunun arkasındaki önemli güçlerden birisi ABD’nin büyük kitap satıcıları Amazon ve Barnes & Noble‘ın Kindle ve Nook gibi e-kitap okuma cihazlarını çok cazip kampanyalar ile satıyor olması. Ayrıca neredeyse ABD’de baskıya giren kitapların yüzde 90’ının bir dijital versiyonu da kitap ile birlikte erişilebilir oluyor.
 
Türkiye’de Kitap Okuma Oranı Sadece Yüzde 5..
 
Açıkçası bu rakamlar Türkiye açısından kitap okuma oranları ele alındığında kıskanılması gereken değerler olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de kitap okuma oranı sadece yüzde 5 oranında. Ülkemizde idefix gibi bir kaç elektronik ticaret sitesi dijital kitap satışı yapsalar bile, nüfus ile oranlandığında, henüz rakamlar değerlendirmeye alınabilecek ölçüde bile değil.
 
Kaynak: Techinside
Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER