Dedicated Server nedir?

Dedicated Server, özel olarak tek bir müşterinin kullanımına verilmiş, müşteriye özel olarak ayarları yapılmış bir fiziksel sunucudur. Shared hostinglerde çok sayıda web sitesinin aynı sunucuda aktif durumda olmasının aksine dedicated serverlarda sadece onu kiralayan müşterinin projeleri için çalışmasını sürdürmektedir. Müşteri, kendi donanımını kendisi satın almak, garantisini takip etmek, teslimatını beklemeler ve kurulumunu yapmak zorunda değildir.

Dedicated Server nedir?

Sahibi olduğunuz dedicated sunucusunda, size özel bir sunucu tüm kaynakları ile ayrıldığından dolayı bu sunucuyu, istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Dedicated server kullanımı, kişiye özel ayrılan alanda müşterilerine yüksek performans sunar. Bu tip kişiye özel sunucular, genellikle müşterinin sahip olduğu web sitesinin yüksek trafiğinden dolayı tercih edilir. Yüksek trafikli web sitelerine sahip müşteriler için performans çok önemlidir.

Kişiye özel dedicated serverların yüksek performans göstermesinin sebebi yüksek kapasiteye sahip olabilmeleridir. Dedicated server panel bakımından paylaşımlı serverlara göre daha stabil bir yapıya sahip olduğundan performans düşüklüğü yok denecek kadar azdır. Web sitesinde yoğun olarak veri, görsel bulunduran, düzenli olarak sahip olduğu sitenin yüksek miktarda giriş-çıkış yaşandığı müşteriler için genellikle özel sunucular tercih edilir.

Müşterilere özel hazırlanan ve gittikçe yaygınlaşan dedicated server kullanımı paylaşımsız bir durumda olduğu için, içinde barındırdığı verilerin güvenli bir şekilde depolanıp kullanılması kolay bir hal almaktadır. Bir sunucu ne kadar fazla kişi tarafından kullanılıyor ise, o sunucunun güvenliğini sağlamak o kadar zor bir hal alır. Öte yandan dedicated sunucular bu sorunu başarıyla çözüme ulaştırmaktadır.

Kişiye özel server çeşitleri, kullanım amacı doğrultusunda kendi içinde ayrılır. Her dedicated server bu bağlamda farklı fonksiyonlar içermektedir. Metin, görsel, video, oyun veya interaktivite gibi farklı alanlara yoğunlaşan web sitelerinin ihtiyaçları aynı şekilde farklı fonksiyonlara sahip dedicated serverlar tarafından karşılanmaktadır. Bu sayede bu hizmetlerin kullanım alanı özelleştirilebilmektedir.

Dedicated Server Çeşitleri ve Özellikleri

Dedicated Server çeşitleri temel olarak 5 farklı şekilde, müşterilerinin talepleri doğrultusunda kullanılmaya uygun olarak seçime hazır bir şekilde karşımıza çıkar. Serverlarda mevcut olan özellikler, birlikte çalıştığı web sitesinin hacmine, trafiğine, veri ve görsel akışına uygun olan limitlerin belirlenmesi sonucunda tercih edilir. Bu serverler aşağıdaki şekilde sıralanır:

-Temel Dedicated Sunucular: Genel internet trafiğinin, ortalamanın daha üstünde olan web sitelerince tercih edilir. Bant genişliği, RAM, depolama alanı ve işlemcisi paylaşımlı sunuculara kıyasla daha kapsamlıdır ve iyi performans sağlar. Genellikle tek işlemici 4 ile 16 GB Ram arası 1 veya 2 disk ile servis edilir.

-Yüksek Performanslı Dedicated Sunucular: Yüksek performanslı sunucular, temel dedicated sunucuların performans olarak yetersiz kaldığı durumlarda tercih edilen sunuculardır. Çok fazla site trafiğine sahip web siteleri sahipleri tarafından kullanılmaktadır. Genellikle çift işlemcili 32-128 GB ram li ve SSD disklerle servis edilir.

-Bant Genişliği Odaklı Dedicated Sunucular: Ağırlıklı olarak web sitesinde video barındıran, düzenli canlı yayın yapan siteler tarafından tercih edilmektedir. Video ve canlı yayın için bant genişliğinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Video transcode ve encode işlemleri için çok güçlü işlemcileri ile servis edilmektedir.

-Uygulama Odaklı Dedicated Sunucular: Site içinde uygulama barındırma, çalıştırma için uygun olan sunuculardır. Barındırdığı uygulamanın özelliklerine göre yapılan ayarlar senkronize edilerek hizmet sağlanır. Ağır yükler için CPU ve RAM olarak zengindir, gerektiğinde yük dengeleyici load balancer sistemler ile cluster bir mimari kurgulanabilri.

-Veri Tabanı Odaklı Dedicated Sunucular: Veri tabanları üzerinde çalışılırken yüksek performanslı sunuculara gereksinim duyulur. Normal ya da paylaşımlı sunucular sunucuların veremediği performansı veri tabanı odaklı dedicated serverlar sağlar. Veri güvenliğinin çok önemli olan bu serverlarda RAID yapısı ile yedekli hale getirilmiş SAS ve SSD türü diskler kullanılır. Bu tür sunucuların sık yedeğinin alınması da önemli başka bir noktadır.

Dedicated Server Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yüksek performans sağlayan dedicated serverlar ve bu performanslara uygun dedicated server fiyatları, yarattığınız web sitesinin kaliteli ve sorunsuz bir biçimde, aksaklık olmadan sunulmasına olanak tanır. Kullandığınız veya tercih edeceğiniz kişiye özel bu serverlar, hızlı veri akışı ve sağlam altyapıları ile sitenizin geleceği için bir güvence sağlar konumdadır.

Paylaşımsız sunucularda yazılımsal ve donanımsal olarak sahip olduğunuz özgürlük, sitenizin ihtiyacı olan gereksinimleri rahatça karşılamanızı sağlayan dedicated server hosting ile birleşerek sitenizi, kullanıcılarına sorunsuz bir şekilde ve yüksek performans eşliğinde sunmanızı sağlar. Bunlara ek olarak tamamen size ait olan saklama alanını, istediğiniz biçimde şekillendirerek kullanabilirsiniz.

Dedicated sunucuyu kullanmaya başlamak için karar verdiğinizde seçmeden önce, size sunulan çeşitli özelliklere sahip dedicated server kiralama tercihleri, projeniz için en uygun olan sunucuyu seçmenize olanak sağlar. Projeniz için en uygun olan sunucuyu seçmeniz hem kısa hem uzun vadede web sitenizde sağladığınız hizmeti daha yararlı ve kullanışlı kılar.

Dedicated server online platformlarda uzun süredir hizmet vermekte olan bir sunucu hizmetidir. Paylaşımlı sunuculara göre fiyatlandırmaları farklılık gösterir. Özel olarak tek bir kişiye veya şirkete hizmet vermesi bütün ayar ve donanımları kullanıcıların yapmasını gerektirir. Bu ayar ve donanımlar satın alınan firma tarafından da sağlanabilir ancak ek ücret ödemelerini gerektiren durumlar da söz konusu olabilir.

Paylaşımlı Sunucu ve Dedicated Sunucuları Arasındaki Farklar

Paylaşımlı sunucular, isminden anlaşılacağı üzere birden fazla kişi veya şirketin eş zamanlı olarak server hizmeti kullanımını sağladığı sunuculardır. Bu sunucular dedicated server kullanımı yani kişiye özel sunucu kullanımlarına göre performans olarak yetersiz kaldığı durumlar yaşayabilir. Bunlara ek olarak veri güvenliği konusunda özel sunuculara göre daha düşük seviyelerdedir.

Paylaşımlı sunucuların RAM ve disk alanını ortak olarak kullanmasının aksine, bu işlemlerin kişiye özel bir şekilde uygulandığı dedicated server hosting kullanımında web sitesi sahibinin aldığı verim yüksek seviyelere ulaşır. Alınan verim sayesinde yüksek ziyaret sayılarına sahip web sitelerinde performans düşüklüğü yaşanmadan istenilen randıman sağlanabilir. Ziyaretçilere kaliteli ve sorunsuz çalışabilen web siteleri kolaylıkla sunulabilir.

Paylaşımlı sunucularda CPU ve RAM kaynakları sanal ortamlarda yedeklenir. Paylaşımsız sunucu ise somut, yani fiziksel bir sunucu olarak görev yapar. Sunucunun fiziksel olmasının birtakım avantajları vardır. Bu avantajların başında ise depolanan verilerin erişilmesinin, sanal sunuculara göre daha zor olması ve bunun sonucunda yüksek koruma olanağı gelir. Dedicated server panel erişimi zor olan serverlardandır.

Paylaşımlı sunucular, fiziksel bir sunucunun verilerinden bir altyapı oluşturarak elde edilen sanal sunucu çeşitlerine verilen genel addır. Bu fiziksel sunucudan alınan kaynak sonucu elde edilen serverlarda bağlantılar yavaş veya sorunlu olabilir. Dedicated server ise bağlantı ve hizmetleri direkt olarak kaynağın kendisinden aldığı için daha hızlı ve güvenilir bir bağlantı oluşturur.

Dedicated Server Kullanımı Nedir? Nasıl Olur?

Dedicated server kullanımı öncellikle trafiği yüksek seviyelere sahip web sitelerinin kullanımı için önerilir. Çünkü site erişiminin yüksek ve sürekli olduğu serverlar, kullanıcılara belirli bir alan verir. Bu verilen alan birtakım durumlarda yetersiz kalabilir. Yetersiz kaldıktan sonra performans problemleri ortaya çıkar ve siteyi ziyaret eden kullanıcıların memnuniyet seviyesini düşürerek trafiğin azalmasına sebep olur.

Dedicated sunucuların sizlere temin ettiği saklama alanı sadece size özel olur. Paylaşımlı sunuculara göre alanınız bir tek kendiniz tarafından kullanılacağı için saklama problemleri yaşamanız paylaşımlı sunuculara göre daha nadir yaşanır. Dedicated server 768 GB RAM seviyesine kadar seçenekleri ile web site sahiplerinin karşısına çıkıyor. Yüksek depolama alanlarına sahip sunucular alanı istediğiniz gibi kullanmanıza olanak tanıyor.

Dedicated sunucular, aynı diğer sunucular gibi internet üzerinden veya müşteri hizmetlerinden marka ile iletişime geçilerek, web sitenizle alakalı kullanmanıza uygun olan özellikler belirlenerek hemen kullanılmaya başlanabilir. Aylık veya daha uzun vadeli ödemeler ile dedicated server fiyatları Vargonen sitesinde dedicated sekmesinden yönlendirilen sayfada mevcut durumda bulunabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER