CryptoLocker Saldırılarına Dikkat

Türkiye'de internet kullanıcılarını hedef alan KriptoKilit (CryptoLocker) saldırıları daha önce de gerçekleşmişti. Fakat daha sonra KriptoKilit güncel sürümü ile daha büyük bir tehdit olarak karşımıza çıktı.

CryptoLocker Saldırılarına Dikkat

ALPER GÜNDOĞDU / BEN HABER

Kendini açık bir şekilde CryptoLocker olarak tanıtan bu yeni zararlı yazılım, yine kullanıcılara ait belli uzantılara sahip dosyaları şifrelemekte ve bu verilerin kurtarılması için kullanıcılardan “Şifre çözme yazılımı” adında bir yazılım satın almalarını istemektedir.

CryptoLocker nedir?
 
CryptoLocker; FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus, Department of Justice Virus ve buna benzer tehlikeli virüsleri çıkartan gruba ait oldukça tehlikeli bir virüstür. CryptoLocker kullanıcıların kişisel dosyalarını şifreleyerek kilitler ve karşınıza fidye istediklerini belirten bir ekran gelir. Kullanıcılara ödeme yapmaları için belirli süre verir. Ödeme yapılması durumunda açacaklarını, aksi durumda zaman dolduktan sonra tüm dosyalarınızın imha edileceğini belirtir. 
 
CryptoLocker nasıl çalışır?
 
Uzmanlara göre bu virüs resmi yazışmaları kullanmaktadır. Kullanıcıların kolayca açmasını sağlayacak türden mailler gönderir. Bankanıza ait borç, ödemeler, kargo şirketinizden gelen e-posta, satın aldığınız e-ticaret siteleri gibi. Kullanıcı dosyayı açtığı anda bilgisayarında bulunan dosyaları kilitlenir. 
 
Genellikle PDF (Portable Document Format; Taşınabilir Belge Biçimi) görünümlü EXE (Executable) dosyalarından gelmektedir. Eğer uzantı, kurulum sırasında default olarak görünmeyecek şekilde ayarlı ise PDF mi EXE mi ayırt edilemeyecektir ve görünümü PDF olduğundan EXE olma ihtimali aklımıza bile gelmeyecektir. PDF zannettiğimiz dosyayı açtığımızda sistemi kilitleyecektir, CryptoLocker fidye isteyecektir. Bilgisayarı baştan başlatmak, PDF'i silmek ya da benzeri hareketler işe yaramayacaktır.
 
Korunma önlemleri:
 
En önemli ve genel geçer uyarımız güvenilir kaynaklardan gelmeyen dosyaları kesinlikle açmayın. Özellikle de bu dosyaların uzantıları "EXE" ise. Dosyalarda "EXE" uzantısını göremiyorsanız, klasör ayarlarınızda, bilinen dosya türleri için uzantıları gösterme ayarını değiştirmenizde fayda olacaktır.
 
Eğer zararlı yazılımı çalıştırdığında dosyalarınız şifrelendiğini fark ederseniz ki bu işlem sisteminizin performansına ve dosyalarınızın çokluğuna göre gayet uzun sürebilir, bilgisayarınızı hızlı bir şekilde uyku (sleep veya hibernate) moduna almanızda fayda olacaktır.
 
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER