BATÜDER'den gençlere teknolojik destek

Bakan Özlü, BATÜDER üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Özlü, cari açığın teknoloji üretmekle kapanacağını belirtirken BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, Türkiye'nin katma değeri yüksek teknolojik yatırımlarla kalkınabileceğini belirti

BATÜDER'den gençlere teknolojik destek

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası ( BATÜDER) üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Özlü, cari açığın teknoloji üretmekle kapanacağını belirtirken BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, Türkiye'nin katma değeri yüksek teknolojik yatırımlarla kalkınabileceğini belirti. Kazançoğlu internet ve teknolojinin verimli kullanılması konunda gençlere yönelik "Benim Adım Bilim" başlığıyla AB Projesi başlattıklarını söyledi.BATÜDER'i ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin sıçrama yapması gerektiğini belirterek, "Biz aslında daha yüksek katma değerli işlere odaklanmalıyız. Bu da teknoloji le olur. Ciddi bir cari açığımız var. 7.4 büyüyoruz ama cari açığımız da büyüyor. Bunda çözümün tek yolu teknoloji üretmekten geçiyor" dedi. Bakanlık döneminde İzmir için hayallerinden biri olan İzmir Teknoloji Üssü için imzaların atıldığını belirten Özlü, tekno yatırımların Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli olduğunu söyledi.

"BÜYÜMENİN KALİTESİ DE ÖNEMLİDİR"

BATÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kazançoğlu, 2018 yılının ilk çeyreğindeki 7,4 büyüme rakamı son derece iyi olduğuna dikkat çekerek "Ancak büyümenin kalitesi ve içeriği de en az rakam kadar önemlidir. Türkiye'nin ekonomik kalkınmayı gerçekleştirebilmesi ve içinde bulunmuş olduğu gelişmekte olan ülkeler kategorisinden, gelişmiş ülkeler kategorisine çıkabilmesi için katma değeri yüksek olan teknolojik yatırımlara önem vermelidir. Teknoloji ve teknolojiyi kullanan insan gücünün kalitesi birinci öncelik haline gelmeli" dedi.

BATÜDER olarak teknolojiyle iç içe olan gençlerin teknolojiyi daha verimli kullanması yönünde Avrupa Birliği Proje çalışması içinde olduklarını söyleyen Kazançoğlu, "Benim Adım Bilim başlığı altında yürüteceğimiz proje kapsamında genç fikirlere öncü olmak istiyoruz. Bu doğrultuda hayatımızın vazgeçilmezi olmuş internet ve teknolojinin verimli kullanılması ve yetiştirilecek gençlerin ileri teknoloji ve arge projelerinde sorumluluk alacak düzeye gelmelerini hedefliyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER