Aramızdan biri 1000 yaşını görecek

Yenileyici tıp üzerine çalışan bilimci Aubrey de Grey, yeni biyoteknolojilerin bugün hayatta olan bazı insanların 1000 yaşına kadar yaşamasını sağlayacağına inanıyor

Aramızdan biri 1000 yaşını görecek

 The Week’e konuşan de Grey “Bu iddianın bu kadar garip karşılanması bana çok ilginç geliyor.” diyor. De Grey Silikon Vadisi’nde insan ömrünü teknolojik imkanları kullanarak uzatmak için çalışan bilimcilerden sadece biri. Bu tartışmalı alanda her geçen gün daha fazla uzman ölüme meydan okumanın yollarını arıyor.

 ''20 YAŞINDAKİ SAĞLIĞIMIZLA 1000 YIL YAŞARIZ'' 

The Week, Kore’de Joon Yun adlı bir doktorun, bir hayvanın kalbini sağlıklı tutarak o hayvanın ömrünü yüzde 50 oranında artırabilen iki kişiye 500 bin Dolar ödül vereceğini açıkladığını söylüyor. Yun 20 yaşındaki insanların ölüm oranının binde bir olduğunubelirterek, eğer bir insanın 20 yaşındaki fiziksel özelliklerini koruyabilirsek yaklaşık 1000 yıl yaşamasını sağlayabileceğimizi söylüyor.

De Grey ve Yun bu inanca sahip tek bilimciler değil. The Week ölümle mücadele için uğraşan diğer bilimcilerin ifadelerine de yer veriyor. Bulletproof Coffee’nin kurucusu Dave Asprey günde 100 adet besin takviyesi alıyor ve gelecekte eklemlerine ve organlarına düzenli olarak kök hücre enjekte etmeyi planlıyor. Asprey böylece gençliğini koruyabileceğine inanıyor.

Ancak Silikon Vadisi’nin dışında bu yaşam uzatma araştırmalarına şüpheyle bakan geniş bir kitle de mevcut. The Week, de Grey’in iddialarının tamamen gerçek dışı olduğunu düşünen bir çok bilimcinin görüşüne de yer veriyor.

ETİK TARTIŞMALAR SÜRÜYOR 

Öte yandan, Silikon Vadisi’nin “hızlı hareket et ve bir şeyleri kır” bakış açısının insan yaşamına uygulanmaması gerektiğine inananların sayısı da az değil. Bu alanda birçok etik tartışması mevcut. Teknolojik gelişmeler sayesinde, çok pahalı tedavilere erişebilen bazı zenginler yüzlerce yıl yaşarken bu tedavilere parası yetmeyenlerin ölmesi önemli bir etik sorun oluşturacaktır.

Neyse ki de Grey’in öngörüleri dışında henüz böyle bir problemimiz olacağına dair bir işaret yok. Bugüne kadar en uzun süre yaşayan insan 122 yıl yaşadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER